Ο Μίλωνας σόκαρε τον Παναθηναϊκό!

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από τον… κακό του δαίμονα, τον ουραγό της βαθμολογίας Μίλωνα με 3-1 σετ. Οι «Πράσινοι» ήταν κατώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ηττήθηκαν σχετικά εύκολα, βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρωτάθλημα.

Παρά το γεγονός ότι ο Μίλωνας ήταν το αουτσάιντερ της αναμέτρησης, πήρε πανηγυρικά τη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές με 3-1 σετ. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός έχασε κι άλλο έδαφος για τον τίτλο, αφού έμεινε στους 20 βαθμούς σε εννιά αγώνες, πέντε λιγότερους από τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 20-20 και εν τελεί ο Μίλωνας με πρωταγωνιστεί τον Χαντ να κάνει το 1-0 (25-22).

Έχοντας τον αέρα του πρώτου σετ, οι Νεοσμυρνιώτες δεν συνάντησαν καμία δυσκολία στο δεύτερο και έκανα εύκολα το 2-0 με σκορ 25-17. Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, ωστόσο δεν κατάφεραν ούτε καν να ισοφαρίσουν αφού ο Μίλωνας με συνοπτικές διαδικασίες στο τελευταίο (όπως αποδείχτηκε) σετ έφτασε στο 3-1 (25-20) και πήρε την τεράστια αυτή νίκη.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κατσιάρας, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.