Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: “Ψυχραιμία… απλά κέρδισε χρόνο”

Τρομερός και φοβερός Ντίνος Μήτογλου απόψε..!!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκτός, ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν μπορούσε να αγωνιστεί με πρόβλημα τραυματισμού μία μέρα πριν από το τζάμπολ, αλλά ο Παναθηναϊκός γνώριζε πως αυτό το ματς έπρεπε να το πάρει και το πήρε. Ο Όντεντ Κάτας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ως head coach στην Euroleague και το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του (7-13), απέναντι στην πολύ κακή  Χίμκι (2-19).

Η Χίμκι παρατάχθηκε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων δίχως τους Αλεξέι Σβεντ, Ντέβιν Μπούκερ, Γιάνις Τίμα, Γιόνας Γερέμπκο, Γκρεγκ Μονρό και Ιγκόρ Βιάλτσεφ και οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν τη σοβαρότητα που απαιτούνταν, για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, διαμορφώνοντας διαφορές 20+ πόντων από την τρίτη περίοδο.

Ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές και σημείωσε ένα εντυπωσιακό double – double (29 πόντοι – 12 ριμπάουντ), το οποίο συνδυάστηκε με ρεκόρ καριέρας σε πόντους και ranking (42), ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (21 πόντοι, 5 ασίστ). Οι δυο τους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην νίκη, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες και από τον Άαρον Ουάιτ (9π., 5ρ.). Να σημειωθεί πως για ένα ακόμα παιχνίδι δεν χρησιμοποιήθηκε ο Μάρκους Φόστερ. Πρώτοι σκόρερ της ρωσικής ομάδας ήταν ο Τζόρνταν Μίκι (25π., 7ρ.) και ο Έρικ ΜακΚόλουμ (17π., 6 ασ.).

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να εκμεταλλευτεί από το ξεκίνημα του αγώνα τις απουσίες της Χίμκι και την έλλειψη των πολλών λύσεων. Αρχικά προηγήθηκε με 7-2, αλλά κάποια συνεχόμενα λάθη έφεραν επιμέρους 11-3 της ρωσικής ομάδας για το 10-13, το οποίος έγινε και 12-15 ένα λεπτό αργότερα. Ο Κάτας άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα προσπαθώντας να βρει το κατάλληλο σχήμα, ειδικά κοντά στο καλάθι όπου οι λύσεις των γηπεδούχων ήταν κάτι παραπάνω από περιορισμένες.

Και τα κατάφερε καθώς τα επιθετικά ριμπάουντ των Μήτογλου, Μπέντιλ, Όγκουστ βοήθησαν τους «πράσινους» ν’ απαντήσουν με δικό τους 11-2 (!) για το 23-17 λίγο πριν από το τέλος του δεκάλεπτου (23-20). Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός μετρούσε 5/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, είχε +3 ριμπάουντ (11-8) αλλά και περιορισμένη δημιουργία με μόλις 3 ασίστ. Την ίδια ώρα η Χίμκι είχε «εκτελέσει» μόλις ένα τρίποντο στο δεκάλεπτο και τρία στο σύνολο στο πρώτο ημίχρονο (0/3).

Και μάλιστα πρόκειται για την ομάδα που είναι δεύτερη στην EuroLeague με τις περισσότερες προσπάθειες τριών πόντων έχοντας 27,3 κατά μέσο όρο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα πήρε το προβάδισμα με 25-26 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Με αντεπίθεση διαρκείας και καλό «διάβασμα» του ματς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 πόντους (44-33) ενώ έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με την διαφορά στους 13 πόντους (46-33). Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν 11/22 τρίποντα, 5/15 τρίποντα αλλά και 12 επιθετικά ριμπάουντ, που ήταν και το «κλειδί» του ματς. Ο Μήτογλου έκανε θραύση (16π., 8ριμπ.) ενώ έβαλε το χεράκι του και ο Νέντοβιτς (11π., 2/6τρ.) για το +13 του ημιχρόνου.

Το περιορισμένο ροτέισιον των Ρώσων δημιουργούσε επιπλέον προβλήματα στον Αντρέι Μάλτσεφ και ο Παναθηναϊκός μεγάλωνε τις διψήφιες διαφορές του (59-42 στο 25′), με τον Σέρβο σκόρερ του να… φορτώνει το αντίπαλο καλάθι. Ο Μήτογλου με γκολ – φάουλ «έγραψε» το πρώτο +20 της αναμέτρησης (62-42 στο 26′) και η Χίμκι «κατέρρευσε» (ως συνήθως) στην τρίτη περίοδο (70-51 στο 30′). Ο Όντεντ Κάτας, πάντως, δεν σταμάτησε να φωνάζει στους παίκτες του, ζητώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πάνω στο παρκέ από την second unit του.

Στο 31′ ο Έλληνας φόργουορντ των γηπεδούχων έφτασε στο double – double με το 6ο επιθετικό του ριμπάουντ και συνέχισε να εντυπωσιάζει. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζόρνταν Μίκι σκόραρε με συνέπεια και προσπαθούσε να «ροκανίσει» τη διαφορά (75-61 στο 33′). O Μήτογλου, όμως, δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και έφτασε σε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (81-63 στο 35′). Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε δραματικά παρά τα… ξεσπάσματα των φιλοξενούμενων και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία άνετη νίκη επί της Χίμκι (94-78 τελικό).

👉Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ με 36 έναντι 23, εκ των οποίων τα 20 επιθετικά! Επιπλέον μετέφερε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και χάρη στον Μήτογλου κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά έχοντας καλά ποσοστά και στα σουτ εντός παιδιάς (20/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα). Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Παναθηναϊκό έχοντας 29 πόντους με 10/14 δίποντα, 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 28:47 συγκεντρώνοντας 42 βαθμούς στο PIR Ο Νεμάνια Νέντοβιτς συμπλήρωσε ιδανικά τον Μήτογλου έχοντας 21 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

👉Πέρες, Ζαμοΐσκι και Σέμες είχαν ένα εύκολο βράδυ στο ΟΑΚΑ. Απέφυγαν τα «χοντρά» λάθη οι τρεις ρέφερι και δεν επηρέασαν με τις αποφάσεις τους.

👉Σε γενικές γραμμές ο Παναθηναϊκός έβγαλε μια μεγαλύτερη ηρεμία και μια σιγουριά, ωστόσο, είναι πάρα πολύ νωρίς για να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα καθώς  ο Κάτας μόλις ανέλαβε και οι δυνατότητες της ομάδας είναι συγκεκριμένες. Το θέμα είναι να μην παίζει κάτω από αυτές.

👉Ο Κάτας έχει απλοποιήσει κατά κάποιο τρόπο τα πράγματα,  απαιτεί από την ομάδα του μεγαλύτερη κίνηση στην επίθεση και πιο γρήγορη μεταφορά της μπάλας, ενώ στην άμυνα υπάρχει  διάθεση και κάτι καινούργιο….τη διεκδίκηση τεσσάρων παικτών στο επιθετικό ριμπάουντ. Σε αυτόν τον τομέα τα νούμερα είναι εντυπωσιακά με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει την καλύτερη επίδοση της ιστορίας του σε αυτόν τον τομέα με τα 21 που μάζεψε (ισάριθμα κατέβασε την περασμένη Παρασκευή στην ήττα από τη Φενέρ). Ούτως ή άλλως, διαθέτει κάποιους παίκτες με έφεση στον συγκεκριμένο τομέα και είναι χαρακτηριστικό πως στην Ευρωλίγκα βρίσκεται στη δεύτερη θέση της συγκεκριμένης λίστας πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

👉Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!