Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: “Πολύ βαριά… η φανέλα”

Η ιστορία αυτής της ομάδας είναι τόσο μεγάλη και η φανέλα τόσο βαριά… που κανείς δεν πρέπει να την υποτιμά και να μην την υπολογίζει! Όποιος τόλμησε να το κάνει… έφυγε τρέχοντας, γιατί το μεγαλείο αυτής της ομάδας δεν έχει τελειωμό!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σημείωσε μια τεράστια νίκη στο Μιλάνο καθώς επέστρεψε από το -15 και επικράτησε της Αρμάνι με 80-77.

Όπως αποδείχθηκε το “χαστούκι” της Βιλερμπάν και η κάκιστη εμφάνιση των «πρασίνων» αποτέλεσε ως το καλύτερο κίνητρο ενόψει του πολύ πιο δύσκολου αγώνα με την Αρμάνι στο Μιλάνο.

Με περίσσια μαγκιά, περίσσια αυταπάρνηση και περίσσια πίστη, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη, τόσο για ψυχολογικούς, όσο και για βαθμολογικούς λόγους. Μια νίκη (80-77) η οποία θα εκτοξεύσει το ηθικό στα ύψη ενόψει και των τριών επόμενων αγώνων στο ΟΑΚΑ.

Μπορεί να βρέθηκε ο Παναθηναϊκός στο -15 (40-25) αλλά σε αντίθεση με την αναμέτρηση της Λιόν, δεν παράτησε το ματς και με υπομονή και πλάνο κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Αρμάνι.

Οι Ιωάννης Παπαπέτρου (14π., 5ριμπ., 2ασ.) και Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.) ήταν εκείνοι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους στο τέλος, την ώρα που ο Ντίνος Μήτογλου (14π., 6ριμπ.) ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας και οι Ουάιτ, Παπαγιάννης εκείνοι που έκαναν την περισσότερη «βρώμικη» δουλειά».

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός, που είχε για ακόμα μία φορά σημαντικό πρόβλημα στην άμυνα. Η Αρμάνι σκόραρε 14 πόντους μέχρι το πρώτο timeout στο πέμπτο λεπτό, από 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/1 βολή, χωρίς να κάνει μάλιστα λάθος. Οι πράσινοι, από την άλλη, μέτρησαν τρία, με αποτέλεσμα να βρεθούν από νωρίς στη θέση του… κυνηγού, να πέσουν στο -9 (20-11), αλλά να κάνουν με τους Μήτογλου – Παπαπέτρου ένα εντυπωσιακό μίνι ξέσπασμα που τους βοήθησε να μαζέψουν τη διαφορά στους τέσσερις (22-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν σχεδόν… καταστροφικά για τους φιλοξενούμενους: Η άμυνα έχασε την δυναμική που «έχτισε» στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και η ενέργεια του Ρολ, που… ντύθηκε Ντιλέινι, επέτρεψε στην Αρμάνι να τρέξει επιμέρους 16-7 και να φτάσει στο +13 (38-25, 17′). O Παναθηναϊκός «κόλλησε» εντελώς επιθετικά και δεν έβγαλε σωστά plays, με αποτέλεσμα να δώσει νέες ευκαιρίες στην Αρμάνι, που, φυσικά, δεν τις άφησε να πάνε χαμένες. Το 40-25 στο 19′ είναι χαρακτηριστικό της εικόνας στο παρκέ και το σκορ στην ανάπαυλα (42-30) έβαλε… πονοκέφαλο στον Βόβορα και τους παίκτες του.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός χάλασε τα στατιστικά του έχοντας 9/19 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 3/4 βολές, ενώ η Αρμάνι μετρούσε 14/24 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 8/11 βολές. Επιπλέον η δημιουργία των «πρασίνων» ήταν φτωχή με 7 ασίστ και ισάριθμα λάθη, την ώρα που η ιταλική ομάδα είχε μόλις 1 λάθος και 9 τελικές πάσες! Ο Ντιλέινι αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό της Αρμάνι ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με 13 πόντους (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα). Από τον Παναθηναϊκό είχε ξεχωρίσει ο Μήτογλου (6π., 3/3δίπ., 3ριμπ.) και ο Άαρον Ουάιτ (4π., 5ριμπ.)

Μποχωρίδης, Μήτογλου και Παπαπέτρου συνέχισαν να κάνουν σπουδαία δουλειά, ισοφάρισαν στο 62-62 στο 32′ και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ, όμως δύο άσχημα σουτ και ένα λάθος, 4/4 βολές από Ντιλέινι και Πάντερ έγραψαν το 70-64 και έδωσαν και πάλι μια καλή διαφορά στους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός έμεινε και πάλι κοντά και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να κάνει και την ανατροπή, με τον Νέντοβιτς να βάζει τρίποντο για το 75-73 και τον Παπαπέτρου νέο μακρινό σουτ για το προσπέρασμα (75-76). Στα 13.4″, μετά από το άστοχο τρίποντο του Ντιλέινι, ο Νέντοβιτς είχε 1/2 βολές για το 77-79 και ο Παπαπέτρου ακόμα μία για το τελικό 77-80 καθώς η Αρμάνι είχε μόλις 3″ για το σουτ-προσευχή που ποτέ δεν απείλησε τους πράσινους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Νέντοβιτς

Η αλήθεια είναι πως οι Πέρες, Ράντοβιτς και Νέντοβιτς σφύριξαν λίγο πιο εύκολα κάποια φάουλ υπέρ της Αρμάνι, ενώ η παράβαση που σφυρίζεται για τον Σιλντς από τον Παπαγιάννη, με το σκορ στο 73-70, δεν… υπήρχε ποτέ. Συνολικά δεν ήταν κακή η απόδοσή τους πάντως και σίγουρα δεν επηρέασαν την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Υ.Γ. 1 Ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα το ματς. Βρήκε τα μεγάλα σουτ τη στιγμή που τα χρειάστηκε ενώ ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς στο δεύτερο ημίχρονο. Επιπλέον οι ασίστ σε αυτό το διάστημα ήταν 14-3 (!) ενώ πήρε και τα ριμπάουντ με 35-29. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα μόλις 3 λάθη στο δεύτερο μισό του ματς.

Υ.Γ.2 Οι Νεμάνια Νέντοβιτς (16π., 2/4δίπ., 2/6τρ., 6/8β., 4ασ.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (14π., 3/5δίπ., 2/4τρ., 2/4β., 5ριμπ., 2ασ.) έκαναν την διαφορά στο τέλος. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού με 14 πόντους, 7/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ έκαναν οι Ουάιτ (9π., 10ριμπ.) και Παπαγιάννης (8π., 5ριμπ.)

Υ.Γ.3 Παρά την έλλειψη εμπειρίας, πάντα σε σχέση με τον αντίπαλο head coach, ο Γιώργος Βόβορας σίγουρα κέρδισε την μάχη στην… σκακιέρα των προπονητών. Είδε τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο έδωσε εντολή για πίεση και πιο γρήγορες επιθέσεις. «Χτύπησε» στον Ντιλέινι, έδωσε πρωταγωνιστικό ρόλο στους Μακ – Ουάιτ και στο τέλος έγιναν όλα τα σωστά plays για τη νίκη.

Η Αρμάνι… έκατσε στο προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου και ο Έτορε Μεσίνα δεν έκανε τίποτα ουσιαστικό για να βοηθήσει την ομάδα του. Επέμεινε στον κάκιστο Ντατόμε, άφησε εκτός πλάνου την θετική ενέργεια (στην άμυνα) των Μπρουκς – Μορασκίνι, δεν προστάτεψε τον Πάντερ (αποβλήθηκε με πέντε φάουλ) και δεν έκανε καμία παρέμβαση στα κρίσιμα

Υ.Γ. 4 Το μισό μιας νίκης είναι η επιλογή του πεδίου μάχης. Το άλλο μισό είναι η επιλογή της κατάλληλης στιγμής.

Jacques Deval

Ο Βασίλης Μπρατσιάκος είναι προπονητής της Αλ Σαντ στο Κατάρ. Ο πολυνίκης Έλληνας τεχνικός έχει στο παρελθόν κοουτσάρει αρκετές ομάδες, ανάμεσα στις οποίες και την Κύμη, την οποία οδήγησε από το Α τοπικό… στην Basket League, κερδίζοντας 4 συνεχόμενες ανόδους.

Κατέχει δε το μοναδικό ρεκόρ στην χώρα μας, αυτό της κατάκτησης 7 συνεχόμενων πρωταθλητών – ανόδων σε Εθνικές κατηγορίες με τρεις διαφορετικές ομάδες!!!

Μεγάλο του ωστόσο “καμάρι” αποτελεί η Χαλκίδα Basketball Academy, την οποία ίδρυσε το 2012 πλέον βρίσκεται στη Β’ Εθνική.