Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: “Παραλίγο… για την ανατροπή της δεκαετίας” (vid)

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» στην Μαδρίτη το γεγονός πως… άργησε να ξυπνήσει και να μπει στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -22 στο 20′, ύστερα από ένα από τα χειρότερα ημίχρονα της ιστορίας τους και κυνηγούσαν ένα «θαύμα» στην επανάληψη. Η αμυντική βελτίωση της ομάδας του Όντεντ Κάτας και η… χαλάρωση των Ισπανών έδωσε την ευκαιρία στους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάσουν μέχρι το -5 (66-61 στο 35′) και να είναι ξανά ανταγωνιστικοί, αλλά στην τελική ευθεία τα τρίποντα των Αλμπέρτο Αμπάλδε – Σέρχιο Γιουλ «καθάρισαν» το ματς. Φυσικά, στους φιλοξενούμενους μένει ένα μεγάλο «αν», για τις άστοχες προσπάθειες των Σέλβιν Μακ – Μάρκους Φόστερ με το ματς στους 5 πόντους.

Έτσι, το «τριφύλλι», που παρατάχθηκε ξανά δίχως τους Ιωάννη Παπαπέτρου – Γιώργο Παπαγιάννη, υποχώρησε στο 7-14, ενώ η «βασίλισσα» ανέβηκε στο 14-8. Μάλιστα, αυτή ήταν η 12η σερί νίκη των Μαδριλένων επί του Παναθηναϊκού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκάμπριελ Ντεκ (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), με τους Κάρλος Αλοσέν (13π., 4ασ.), Φαμπιέν Κοζέρ (11π. με 3/3 3π.) και Τζέφρι Τέιλορ (11π.) να τον ακολουθούν. Για τον άστοχο Παναθηναϊκό (5/23 τρίποντα) ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς (18π.), ο Ζακ Όγκαστ (13π., 5ρ.) και ο Μάρκους Φόστερ (11π., 3ρ., 3ασ.), που ήρθε από τον πάγκο και προσπάθησε να βοηθήσει.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό. Η αστοχία στα τρίποντα και κάποια αχρείαστα λάθη (επιθετικο φάουλ ή πάσα στα πόδια του ψηλού) έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και παράλληλα να «διάβαζε» πολύ καλά τα όσα της έδινε η άμυνα των «πρασίνων». Είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε αρκετούς ίδιους πόντους με «κοψίματα» από την baseline και τον Τέιλορ να «τελειώνει» τις φάσεις.

Από τη στιγμή που το καλάθι των Μαδριλένων έμοιαζε με κουμπότρυπα (0/5 τρίποντα στο α’ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός) και ο Ταβάρες ανανέωνε επιθέσεις της Ρεάλ και τις οποίες μετέτρεπε σε πόντους ο Ντεκ, η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (25-12) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ένα διάστημα όπου δεν δούλευε τίποτα σωστά για το «τριφύλλι» έχοντας 5/17 εντός παιδιάς, ενώ οι Μαδριλένοι μετρούσαν 9/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα.

Ο Κάτας ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα, άλλαζε συνέχεια πρόσωπα και σχήματα, αλλά ουδέποτε κατάφερε να βρει την κατάλληλη ισορροπία στις δύο πλευρές του παρκέ. Από τη στιγμή που ανέβασε στροφές ο Φαμπιάν Κοζέρ με 11 πόντους 3/3 τρίποντα και ο Κάρλος Αλοθέν αποτέλεσε τον άξιο συμπαραστάτη του (9π., 3ασ.) η παράσταση στο «WiZink Center» είχε μόνο τη Ρεάλ σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι αριθμοί του πρώτου ημιχρόνου όπου η διαφορά έφτασε το +22 (49-27) μιλούν από μόνοι τους. Η Ρεάλ είχε 12/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 10/12 βολές, ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 12/26 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 3/4 βολές, εννέα ασίστ λιγότερες (14-5) και τέσσερα λάθη περισσότερο (6-2) από τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 13 τρίποντα και 22′ αγώνα για να ευστοχήσουν στο πρώτο τους (Άαρον Ουάιτ) και με ένα 7-0 σερί προσπάθησαν να «ροκανίσουν» την απόσταση (49-34 στο 23′). Η «αντεπίθεση» του Παναθηναϊκού, που ξεκίνησε μέσω της άμυνας, έριξε τη διαφορά στο -11 (55-44 στο 27′ με 3π. του Λευτέρη Μποχωρίδη). Στην αμέσως επόμενη φάση ο Τζέισι Κάρολ «απάντησε» με μία από τις γνωστές… βόμβες του (58-44 στο 28′), αλλά καθώς προσγειωνόταν πάτησε πάνω στο πόδι του «Μπόχω» και τραυματίστηκε, δημιουργώντας εκνευρισμό στον πάγκο των γηπεδούχων. Το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη έφερε το ματς σε μονοψήφιο (58-49), όμως στο τελευταίο δίλεπτο η Ρεάλ με 6-1 επιμέρους σκορ πήρε ξανά τον έλεγχο και τις… διαφορές ασφαλείας (64-50).

Το δίδυμο Νεμάνια Νέντοβιτς – Ζακ Όγκαστ έβρισκε σκορ και κρατούσε το «τριφύλλι» στο ματς. Από την άλλη, ο Σέρχιο Γιουλ σημάδευε σίδερο ξανά και ξανά (0/7 εντός πεδιάς σε εκείνο το σημείο) και ο Μάρκους Φόστερ, που αγωνίστηκε κανονικά, έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το -5 (66-61 στο 35′). Οι Ισπανοί έπαθαν… ένα μικρό μπλακ άουτ πίσω από τα 6,75μ., αλλά οι Φόστερ – Μακ αστόχησαν σε κρίσιμα λέι απ και δεν εκμεταλλεύτηκαν το «νεκρό» διάστημα της Ρεάλ. Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε, λοιπόν, τους… τιμώρησε με ένα σουτ – χρυσάφι (69-61 στο 36′) και το πρώτο εύστοχο σουτ της βραδιάς από τον Γιουλ ήταν εκείνο που «καθάρισε» το παιχνίδι (72-61 στο 37′). Στο τελευταίο λεπτό με τη Ρεάλ στο +8 ο Νεμάνια Νέντοβιτς ούρλιαξε για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε σε προσπάθεια για λέι απ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με το ματς να… τελειώνει σε εκείνο το σημείο (76-66).

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Πατέρνικο – Χόρντοφ.

👉Το +22 του πρώτου ημιχρόνου με τα 12/16 δίποντα ήταν το καλύτερο εχέγγυο για τη Ρεάλ προκειμένου να ελέγξει το ματς και να νιώθει πιο άνετα στο WiZink Center. Επιπλέον είχε καλύτερη δημιουργία και φυσικά το 63% στα δίποντα. Ο Γκάμπριελ Ντεκ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην EuroLeague έχοντας 20 πόντους με 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 4 λάθη με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 29 μονάδες στο PIR.Ο Κάρλος Αλοθέν ήταν εκείνος που βοήθησε πολύ τη Ρεάλ στο ματς με 13 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Κοζέρ εκείνος που έστειλε τη διαφορά στο +22 στο πρώτο ημίχρονο.

👉Ο… φευγάτος Μάρκους Φόστερ όχι μόνο χρησιμοποιήθηκε στην Μαδρίτη, αλλά είχε και θετική συνεισφορά. Ο Αμερικανός σημείωσε 11 πόντους και έβαλε το τρίποντο που έριξε το ματς στο -5 στο φινάλε. Μένει να φανεί αν αυτός ο αγώνας μπορεί να αλλάξει κάτι, σε ό,τι έχει να κάνει με την παρουσία του στο «τριφύλλι».

👉Σε δύο βράδια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχθεί τη Βαλένθια (29/1, 21:00), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης ταξιδεύει στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου στη Mercedes Benz Arena (29/1, 21:00).

👉Το να είσαι ανίκητος εξαρτάται από την άμυνα. Η πιθανότητα να νικήσεις εξαρτάται από την επίθεση.