Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: “Και διηγώντας τα…να κλαίς…” (vid)

Τι να γράψω για αυτό το ματς…
Όταν φτάνουν στα αυτιά μου ότι η ομάδα πέταξε αυθημερόν και έφτασε 5 ώρες πριν από το ματς..!!!
Γιά ποιό ματς να μιλήσουμε και ποιά απόδοση να αναλύσουμε..!!!
Υπομονή,να τελειώσει αυτή η χρονιά,να φύγει και  να μην γυρίσει..!!
Τουλάχιστον , η ομάδα να κερδίσει τον Ελληνικό κορμό της ….!

Παπαγιάννης ,Μήτογλου,Παπαπέτρου,Καλαιτζάκης,Μαντζούκας….να ωριμάσουν μέσα από την πολύ δύσκολη τρέχουσα αγωνιστική σαιζόν .έτσι ώστε του χρόνου με την προσθήκη ποιοτικότερων ξένων παικτω΄να είναι έτοιμοι να πρωταγωνιστήσουν και να οδηγήσουν αυτοί τον Παναθηναικό …ξανά προς την δόξα …!!!

ΣΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ…
 Ούτε η παρουσία του Όντεντ Κάτας στην άκρη του πάγκου στάθηκε αρκετή για να αλλάξει την κατάσταση στον Παναθηναϊκό. Όχι ότι θα μπορούσε να κάνει θαύματα μέσα σε 24 ώρες! Σε καμία περίπτωση.

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν τις ίδιες φετινές παθογένειες, βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς στο σκορ, αλλά αυτή τη φορά όχι μόνο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν, αλλά κινδύνευσαν και με την πιο βαριά ήττα στην ιστορία τους καθώς η διαφορά είχε φτάσει και στο -30 (100-70) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Το 31-12 της πρώτης περιόδου δεν έδωσε και… πολλά περιθώρια ελπίδας στον Παναθηναϊκό, αφού το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια του ματς ήταν να μειώσει μέχρι 8 πόντους (38-30) στην δεύτερη περίοδο. Μέχρι εκεί. Η Φενέρ ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ενώ όταν άρχισε να βρίσκει σκορ και από την περιφέρεια έφτασε τον δείκτη του σκορ και στους 30 πόντους.

Αυτή ήταν 9η σερί ήττα των «πρασίνων» από τη Φενέρ στην Πόλη, η οποία έφτασε αισίως στις πέντε συνεχόμενες νίκες! Ο Γκούντουριτς με 18 πόντους και 3/4 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ουλάνοβας, Μπράουν, Ντε Κολό, με την τουρκική ομάδα να τελειώνει το ματς με 15/24 τρίποντα.  Κι όλα αυτά τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε 26/67 σουτ και 16 λάθη.

Ο ανεβασμένος Γιώργος Παπαγιάννης (10π.) χρησιμοποιήθηκε μόνο για 17’55”, ενώ ο Νεμάνια Νέντοιβτς είχε ένα βράδυ που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα με 1/9 σουτ. Ο Άαρον Ουάιτ (11π., 3ρ.) και ο Ντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.) ήταν τα μοναδικά… κέρδη της ελληνικής ομάδας, με τον τραυματία Χάουαρντ Σαντ Ρος (10π., 3ρ.) να προσπαθεί όσο μπορεί από την μεριά του. Σε γενικές γραμμές, όμως, η ελληνική ομάδα πέραν της κακής αμυντικής λειτουργία της, κλήθηκε να διαχειριστεί και την αστοχία, αλλά και τα λάθη της. Έτσι, δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό προφίλ και η εμφάνισή της ήταν απογοητευτική.

Η ψηλή πεντάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ φάνηκε να μπερδεύει τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα, αλλά ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν ο παίκτης – κλειδί του «τριφυλλιού» στο 5λεπτο, έχοντας 8π. με 2/2 τρίποντα, 1ρ., 1ασ., 1κλ. (13-12 σκορ). Συνολικά, όμως, οι «πράσινοι» δεν πατούσαν καθόλου καλά στην «Ulker Sports Arena» και μόλις βγήκε ο Κουβανός για «ανάσες»… κατέρρευσαν. Έτσι, αρχικά το δίδυμο Εντγκάρας Ουλανόβας (5π.) – Γιαν Βέσελι (7π.) έδωσε εύκολο σκορ στη Φενέρ και οι Τούρκοι στη συνέχεια «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 17-0 με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Γκούντουριτς (31-12 στο 10′), με τον Όντεντ Κάτας να ανοίγει το ροτέισιον από νωρίς. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 04:31 της 1ης περιόδου, με την άμυνα των γηπεδούχων να δίνει τον τόνο της αναμέτρησης. Στο 10′ ο Παναθηναϊκός είχε 5/19 σουτ και 6 λάθη, ενώ και η εικόνα της άμυνάς του ήταν πολύ κακή.

Η απουσία του Γιώργου Παπαγιάννη στο ξεκίνημα της επανάληψης (ο Κάτας δοκίμασε ένα σχήμα με Ουάιτ – Μπέντιλ – Μήτογλου) έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να επιτεθεί αποφασιστικά προς το «πράσινο» καλάθι και τα 4 γρήγορα φάουλ των φιλοξενούμενων έστειλαν τους Τούρκους στο bonus σε χρόνο dt (95”). Η φορμαρισμένη Φενέρμπαχτσε… ρόλαρε και έβρισκε σουτ πίσω από τα 6,75μ., ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν ασύνδετος και συνέχιζε τα λάθη και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Από το 25′, λοιπόν, μπήκαν γερά θεμέλια για την επικράτηση των παικτών του Κοκόσκοφ (60-42). Οι «βόμβες» των Ουλανόβας – Γκούντουριτς διαμόρφωσαν το πρώτο +20 της βραδιάς (68-48 στο 27′) και το ταμπλό στο 30′ έγραφε 74-55, με την εικόνα του «τριφυλλιού» να προβληματίζει.

Η 4η περίοδος είχε αποκτήσει… διαδικαστικό χαρακτήρα πριν καλά – καλά αρχίσει. Η Φενέρ ήταν ανώτερη σε όλα τα επίπεδα, ο Παναθηναϊκός φανερά ασύνδετος και ήταν δεδομένο πως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα εναπομείναντα λεπτά. Επομένως, ο Κάτας χρησιμοποίησε το δεκάλεπτο για να δώσει χρόνο σε περισσότερους παίκτες (όπως στον Γιώργο Καλαϊτζάκη και τον Μάρκους Φόστερ) και ο Κοκόσκοφ για να διαχειριστεί το ευρύ προβάδισμα της ομάδας του. Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε δραματικά (84-64 στο 35′) και η τουρκική ομάδα πήρε άνετα την πέμπτη σερί νίκη της στην Euroleague (100-74), αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι τον τελευταίο μήνα.

👉Η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε το 18-0 σερί της πρώτης περιόδου, ενώ στη συνέχεια είχε την ψυχολογία για να τελειώσει το ματς με 15/24 τρίποντα, 21/34 δίποντα την ώρα που ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος στα σουτ εντός παιδιάς.

Γκούντουριτς και Ουλάνοβας ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν λίγο περισσότερο από πλευράς της Φενέρ …Βέσελι, Ντε Κολό, Μπράουν είχαν εξίσου σημαντική συνεισφορά στο ματς . Ουσιαστικά δεν υστέρησε κάποιος παίκτης της τουρκικής ομάδας. Κακό ματς από τους περισσότερους παίκτες του Παναθηναϊκού και ειδικά από τον Σέλβιν Μακ.

👉Λαμόνικα, Πέρεζ και Βίλιους….ΤΡΑΓΙΚΟΙ …                              ΕΜΕΤΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΩΔΙΑ ….                                                             Εστησαν τον Παναθηναικό στο τοίχο ,σε ένα ματς που από την αρχή είχε χαθεί για την ομάδα του τριφυλιού..!!!

👉Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχθεί τη Χίμκι (21/1, 21:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε δοκιμάζεται στη MegaSport Arena από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

👉Ο πολεμιστής είναι δυνατός, όταν αναγκάζει τον εχθρό να του απαντήσει. Είναι αδύναμος, όταν αυτός απαντά στον εχθρό.