O κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: “Εφιαλτική νύχτα στο Αστρομπαλ”

Η εικόνα απέναντι στην Μπάγερν ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική, αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε στο ΟΑΚΑ και δεν… εμφανίστηκε ποτέ στο Αστρομπάλ. Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση, και επέτρεψαν στην εξαιρετική Βιλερμπάν να επιβάλλει τον ρυθμό της και, ουσιαστικά, να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός, η Βιλερμπάν έβλεπε το πράσινο καλάθι σαν βαρέλι από την περιφέρεια κι έτσι η γαλλική ομάδα πήρε τη νίκη με εντυπωσιακό και ξεκούραστο τρόπο (97-73). Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ήταν από την εκκίνηση άστοχοι (είχαν 2/10 σουτ στο 5′), σταδιακά έχασαν τη συγκέντρωση και την ενέργειά τους στην άμυνα και σε συνδυασμό με τα εντυπωσιακά ποσοστά των γηπεδούχων στα τρίποντα (τελείωσαν με 17/24 από τα 6,75μ.) δεν είχαν κανένα δικαίωμα να ελπίζουν πως θα φύγουν νικητές από το Αστρομπάλ.

Αν μη τι άλλο πρόκειται για ένα ματς το οποίο θέλουν να ξεχάσουν άμεσα στο Τριφύλλι, πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ακολουθεί σε δύο μέρες η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο την ερχόμενη Πέμπτη (3/12, 21:45). Φυσικά κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν ξεχώρισε (εξαίρεση αποτελεί ο Παπαγιάννης που ήταν θετικός και προσπάθησε περισσότερο), ούτε στην επίθεση, αλλά ούτε και στην άμυνα.

Όσο καλά και αν προσπάθησε να ξεκινήσει το ματς ο Παναθηναϊκός, όσο καλές άμυνες και αν «έβγαλε» στο πρώτο πεντάλεπτο, στην επίθεση δεν μπόρεσε να τις εξαργυρώσει. Και όσο η αστοχία αποτελούσε το μόνιμο πρόβλημα των «πρασίνων» άλλο τόσο η Βιλερμπάν έπαιρνε… ψυχολογία με δύο εύστοχα σουτ από την περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ντίνος Μήτογλου αποτελούσε τη μοναδική αξιόπιστη λύση του «τριφυλλιού» έχοντας ξεκινήσει με επτά γρήγορους πόντους για το 10-12 της ελληνικής ομάδας, αλλά από εκεί και πέρα, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά των γηπεδούχων.

Με 10-5 στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε τα ηνία στο σκορ (20-17) με τη λήξη της α’ περιόδου και έκτοτε άρχισε ο… κατήφορος στο Αστρομπάλ.

Οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό από την γραμμή του τριπόντου και συνέχισαν να… χτυπούν από εκεί: Με 8/11 εύστοχα μέχρι το 14′, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (38-24) και έβαλαν από νωρίς μεγάλα προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να σκοράρουν με κανέναν τρόπο και αυτό έκανε ακόμα χειρότερη την κατάσταση, αφού στην αντίθετη μεριά, ο Χάουαρντ έφτασε τα 3/3 τρίποντα για το +16 της ομάδας του (41-25, 18′). Το 44-26 στο 19′ αποτύπωνε ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα και η Βιλερμπάν πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με άνετο προβάδισμα (44-30), σούπερ ψυχολογία….

Η διαφορά στα ποσοστά ήταν χαώδης στο πρώτο ημίχρονο (44-30). Η Βιλερμπάν είχε 7/14 δίποντα και 10/13 τρίποντα (!!!) χωρίς να «εκτελέσει» καμία βολή, ενώ είχε και 9 λάθη! Ο Χάουαρντ ήταν ο κύριος εκφραστής με 3/3 τρίποντα και 1/1 δίποντο, ενώ 3/4 τρίποντα είχε και ο Κόουλ. Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν ήταν ούτε τα ριμπάουντ (17-17), ούτε τα λάθη (4) αλλά τα κάκιστα ποσοστά εντός παιδιάς με 8/22 δίποντα και 3/14 τρίποντα, όπερ και σημαίνει 11/36 στο σύνολο. Δηλαδή ποσοστό 30% έναντι 63% που είχε η γαλλική ομάδα.

«Στο πρώτο μέρος δεν παίξαμε. Τώρα απλά πρέπει να παίξουμε»: Η δήλωση του Γιώργου Βόβορα πριν το δεύτερο ημίχρονο έδειξε το… κλίμα στις τάξεις του Τριφυλλιού και έδωσε σύνθημα για αντεπίθεση. Ένα σερί 5-0 από την πλευρά των φιλοξενούμενων έδωσε boost στην ψυχολογία και κατέβασε την διαφορά (44-35, 23′), όμως αυτό αποτέλεσε δείγμα προσωρινής συνθήκης. Η Βιλερμπάν δεν αγχώθηκε, βρήκε ξανά λύσεις από μακρινή απόσταση, βελτίωσε την άμυνά της και ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 έφερε τους τρομερούς Γάλλους στο +24 (61-37, 26′). Οι «πράσινοι» πάλεψαν για να μειώσουν, αλλά το +17 στο 30′ (68-51) δεν άφηνε περιθώριο για αισιοδοξία.

Ουσιαστικά η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό αφού δεν είχε ούτε την ψυχολογία, αλλά ούτε και την ενέργεια για να αντιδράσει.

Υ . Γ. 1 Η Βιλερμπάν είχε μυθικό ποσοστό στα τρίποντα, καθώς σούταρε από τα 6.75μ. με 76,3% και είχε 10/13τριπ. Αυτό, όμως, έχει να κάνει και με την… ανυπαρξία της «πράσινης» άμυνας ειδικά στην περιφέρεια.

Γενικά ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην άμυνα και δεν έκανε καν φάουλ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι  “πράσινοι” είχαν μόλις 5 φάουλ στα πρώτα 20 λεπτά!

Υ. Γ. 2 Τα τρίποντα. Η Βιλερμπάν ήταν… σοκαριστικά εύστοχη από μακρινή απόσταση. Στο ημίχρονο είχαν 10/13 και στη συνέχεια συνέχισαν να… πυροβολούν, ακόμα και όταν η «πράσινη» άμυνα ήταν εκεί. Μεγάλο «όπλο» για την ομάδα του Πάρκερ, που φυσικά βρήκε ρυθμό και ψυχολογία από νωρίς στο ματς.

Υ.Γ.3 Αθλητική ομάδα η Βιλερμπάν. Ψηλά παιδιά, δυνατή άμυνα, σωστές αλλαγές στο πικ-ν-ρολ, γρήγοροι όλοι εκτός του Φολ και ομαδικοί. Αυτή είναι και η συνταγή του σύγχρονου μπάσκετ.

Υ.Γ.4 Στην επιστήμη τα εύσημα ανήκουν σ’ αυτόν που πείθει τον κόσμο, όχι σ’ εκείνον που είχε πρώτος την ιδέα.

William Osler, 1949-1919, Καναδός γιατρός και διανοούμενος

Ο Βασίλης Μπρατσιάκος είναι προπονητής της Αλ Σαντ στο Κατάρ. Ο πολυνίκης Έλληνας τεχνικός έχει στο παρελθόν κοουτσάρει αρκετές ομάδες, ανάμεσα στις οποίες και την Κύμη, την οποία οδήγησε από το Α τοπικό… στην Basket League, κερδίζοντας 4 συνεχόμενες ανόδους.

Κατέχει δε το μοναδικό ρεκόρ στην χώρα μας, αυτό της κατάκτησης 7 συνεχόμενων πρωταθλητών – ανόδων σε Εθνικές κατηγορίες με τρεις διαφορετικές ομάδες!!!

Μεγάλο του ωστόσο “καμάρι” αποτελεί η Χαλκίδα Basketball Academy, την οποία ίδρυσε το 2012 πλέον βρίσκεται στη Β’ Εθνική.