“Ο Κέλετ κατήγγειλε ότι τον απείλησαν μετά το Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός”!

Σύμφωνα με όσα αναφέρει η εφημερίδα “Livesport”, ο Δανός διαιτητής Γιάκομπ Κέλετ προχώρησε σε καταγγελία στην UEFA, τονίζοντας πως δέχθηκε απειλές μόλις επέστρεψε στην πατρίδα του. Ο τελευταίος κλήθηκε να διευθύνει το φετινό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο.

Θυμίζουμε πως ο 42χρονος ρέφερι υπέδειξε πέναλτι υπέρ του “τριφυλλιού” στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων (πρωταγωνιστές της φάσης ήταν οι Φώτης Ιωαννίδης και Γκονζάλο Άβιλα), με τον Άντρατζ Σπόραρ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.  Από την πλευρά τους οι “ερυθρόλευκοι” διαμαρτυρήθηκαν έντονα για αυτή την απόφαση.

Σύμφωνα με το ίδιο ρεπορτάζ,  η ΚΕΔ προόριζε τον  Ιστβάν Βεντ για το ντέρμπι της Κυριακής (19/3), ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ στην “ΟPAP Arena” .

Παρόλα αυτά ο Ούγγρος διαιτητής ενημέρωσε την Πέμπτη (16/3) πως δεν θα έρθει στην Αθήνα. Έτσι ο Μπένετ ανακοίνωσε τους ορισμούς μία μέρα αργότερα  (τελικά έφερε τον Νταμπάνοβιτς, με τον Μαυροβούνιο διαιτητή να κάνει αρκετά σημαντικά λάθη σε βάρος του Παναθηναϊκού).

Τέλος, σύμφωνα πάντα με τη “Livesport”, η ΚΕΔ είχε έρθει σε συμφωνία με πρωτοκλασάτο Πορτογάλο διαιτητή, για το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη (για την 24η αγωνιστική της Super League). Ωστόσο ο τελευταίος αρνήθηκε να έρθει στη χώρα μας, με τον κλήρο να πέφτει τελικά στον Ζοάο Πινέιρο.

Πάντως και αυτό το ματς σήκωσε μεγάλη σκόνη, καθώς ο Πινέιρο ακύρωσε σωστά το γκολ του Βρουσάι στο 89′, μετά από χρήση του VAR (οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα). Και σε αυτή την περίπτωση οι “ερυθρόλευκοι” διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη διαιτησία, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα.