Ο game changer που επηρεάζει τον Άρη (vid)

Κόντρα στον Ολυμπιακό, επιβεβαιώθηκε το “βραχυκύκλωμα” που παθαίνει ο Παναθηναϊκός όταν ο αντίπαλος αλλάζει πρόσωπα και σύστημα στο παιχνίδι. Ένα πρόβλημα που πρέπει να διορθώσει άμεσα ο Λάζλο Μπόλονι ενόψει του αγώνα με τον Άρη.

Το “τριφύλλι” πρέπει να κοιτάξει μόνο τη νίκη κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς η διαφορά που χωρίζει είναι μόλις πέντε βαθμοί. Για να γίνει αυτό, οι Πράσινοι πρέπει να δώσουν τεράστια προσοχή σε έναν συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή.

Αυτός είναι ο Σάντε Σίλβα. Ο 23χρονος εξτρέμ μπορεί να είναι αναντικατάστατη μονάδα στα πλάνα του Μάντζιου, όμως είναι ο ποδοσφαιριστής που μπορεί να μπει στον αγωνιστικό χώρο και να φέρει τα πάνω-κάτω.

Αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός πως τα τέσσερα γκολ και οι τρεις ασίστ που έχει φέτος, τα έχει πετύχει ως… αλλαγή. Τεράστιο παράδειγμα το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Άρης επικράτησε με 2-0.

Το σκορ μέχρι το 69′ ήταν 0-0, μέχρι που ο νεαρός άσος κατάφερε να βρει δίχτυα, δέκα λεπτά αφότου μπήκε στο ματς. Ταυτόχρονα, στο 93′, ήταν ο άνθρωπος που έδωσε την ασίστ στον Δημήτρη Μανό για το τελικό σκορ.

Από εκεί και πέρα, έχει κάνει το ίδιο κόντρα σε Ολυμπιακό (ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής), Λάρισα (γκολ σε 21 λεπτά συμμετοχής), δύο φορές με Ατρόμητο (ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής και γκολ σε 21 λεπτά συμμετοχής) και ΑΕΚ (γκολ σε 16 λεπτά συμμετοχής).

Εδώ να θυμίσουμε πως ο Άρης μπορεί να σκοράρει δύσκολα, όμως ταυτόχρονα δέχεται και δύσκολα γκολ. Συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος, δεχόμενος με τρία γκολ. Και από αυτά, τα δύο ήταν με πέναλτι.

Τέλος, ο Βρετανός επιθετικός δεν είναι τυχαία μία “χρυσή” αλλαγή για τον Άρη. Πρόκειται για έναν “διαβολικό” εξτρέμ με εξαιρετική τεχνική αλλά και ταχύτητα. Ειδικά, όταν είναι ξεκούραστος μπορεί να τρυπήσει τις αντίπαλες άμυνες με τον διασκελισμό του, κάτι που έχει φανεί από τα τέρματα που έχει πετύχει.