Ο φετινός απολογισμός του Αλεξανδρόπουλου

Μεγάλη επιθυμία υπάρχει από την πλευρά του Παναθηναϊκού για άμεση ανανέωση του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου. Οι διαπραγματεύσεις αυτήν την στιγμή είναι ενεργές, επίσης φαίνεται ναι υπάρχει μια διαφορά όσο αναφορά την χρονική διάρκεια αλλά και την ρήτρα του, αλλά όλοι ευελπιστούν ότι θα βρεθεί μια λύση.

Ο Έλληνας άσσος έκανε το ντεμπούτο του στην χρονιά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην εκτός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Είχε περάσει ως αλλαγή στο 70ο λεπτό και έπαιξε μόλις 20 λεπτά στο παιχνίδι. Την φετινή χρονιά ο Αλεξανδρόπουλος έχει παίξει 23 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις ενώ επίσης έχει καταφέρει να καταγράψει έναν αριθμό 1554 όσο αναφορά τα λεπτά συμμετοχής του. Ο νεαρός μέσος έχει μοιράσει μέχρις στιγμής 1 ασσίστ χωρίς όμως να έχει πετύχει κάποιο γκολ.

Ο 20χρονος Έλληνας έχει χάσει συνολικά 9 παιχνίδια μέσα στην σεζόν μαζί και 3 αποβολές. Ο Αλεξανδρόπουλος έκατσε στον πάγκο και για τα 90 λεπτά του αγώνα στην εκτός έδρας ισοπαλία με ΑΕΛ με σκορ 1-1, στην εντός έδρας ισοπαλία με τον Βόλο με τον ίδιο σκορ και στην εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο με 0-1 ,στα δύο φετινά ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην τούμπα όπως και στον επαναληπτικό της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Πας Γιάννενα.

Ο νεαρός μέσος αποβλήθηκε 3 φορές με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή στην εκτός έδρας νίκη επί του Βόλου με 0-2, στην εκτός έδρας ήττα από τον Παναιτωλικό με 1-0 και στην εκτός έδρας ήττα από τον Πας Γιάννενα με το ίδιο σκορ. Με αυτό καταλαβαίνουμε ότι κάθε άλλο από μη υπολογίσιμος είναι από τον προπονητή του μέσα στην χρονιά.

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος φέτος έχει ξεκινήσει βασικός 16 φορές, 4 φορές πέρασε ως αλλαγή και έχει παίξει 7 ολόκληρα 90λεπτα τα οποία ήταν, η εντός έδρας νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό με 2-1, εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης, την εκτός έδρας ήττα επί του Απόλλων Σμύρνης με 0-1, την νίκη του «τριφυλλιού» με 0-1 στο «Χαριλάου» στο ντέρμπι με τον Άρη, την εντός έδρας νίκη με τον ΟΦΗ όπου και μοίρασε την μοναδική ασσίστ του ,την εκτός έδρας νίκη με 2-3 απέναντι στον Ατρόμητο και στην ισοπαλία με την ΑΕΚ στα play offs με 1-1.

Μακράν η καλύτερη εμφάνισή του εκείνη κόντρα στον Ολυμπιακό στην νίκη των «πρασίνων» με 2-1. Είχε αλλάξει όλη την εικόνα της ομάδας και συνείσφερε κατά πολύ στο να έρθει η νίκη που έκοψε και το αήττητο στους «ερυθρόλευκους».