Ο coach Βασίλης Μπρατσιάκος αναλύει στο Trifilara.gr το ματς του “Εξάστερου” με τον Ερυθρό Αστέρα

Σε… περιπέτειες άρχισε να μπαίνει ο Παναθηναϊκός μετά και τη δεύτερη σερί του ήττα μακριά από το ΟΑΚΑ σε ένα ματς το οποίο θα μπορούσε να «κλειδώσει» στα μέσα της τελευταίας περιόδου!

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν δύο φορές μπροστά με διψήφια προβαδίσματα, όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους, είδαν τον Νικ Καλάθη να κάνει ένα πολύ κακό παιχνίδι και ηττήθηκαν σε ένα ματς, που ενδέχεται να τους στοιχίσει στα «μαθηματικά» της τελικής κατάταξης, με βάση και το δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο υποχώρησε στο 13-10 και δεν κατάφερε να πάρει ένα από τα δύο «κυκλωμένα» παιχνίδια που είχε σε Βαλένθια και Βελιγράδι. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-13 και συνεχίζει να κυνηγάει τα πλέι οφ.

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» με 4/17 σουτ, εκ των οποίων 0/7 τρίποντα, χωρίς να υπάρχει κάποιος που να κερδίζει τον τίτλο του διακριθέντα. Ο Μήτογλου είχε double-double και κάποιες καλές άμυνες, οι Φριντέτ, Τόμας ήταν εκείνοι που είχαν φέρει την ομάδα τους σε θέση ισχύος – τραγικοί και οι δύο αμυντικά στο τελευταίο δεκάλεπτο- αλλά στο τέλος οι Περπέρογλου (12π.) και Πάντερ (24π.) «εκτέλεσαν» την ελληνική ομάδα.

Σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς έπαιξε η απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος υπέστη λουμπάγκο και μυϊκό σπασμό στη μέση….αλλά και οι αλλοπρόσαλλες αποφάσεις του Ρικ Πιτίνο στην διαχείριση του έμψυχου υλικού της ομάδας!

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στο ματς. Ο Πιτίνο χρησιμοποίησε τους Παππά και Μπέντιλ στο αρχικό σχήμα ώστε να θωρακιστεί καλύτερα στην άμυνα και δικαιώθηκε πανηγυρικά! Οι παίκτες των «πρασίνων» είχαν αφήσει στο «La Fonteta» την κακή τους άμυνα και φρόντισαν να περάσουν χειροπέδες στους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ερυθρός Αστέρας είχε μόλις 3/15 σουτ εντός παιδιάς (2/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα και ο Παναθηναϊκός με τα 10/16 δίποντα μπόρεσε να καλύψει τα 0/4 τρίποντα και να προηγηθεί με 21-9 στο τέλος της α’ περιόδου.

Η αμυντική προσήλωση των πρωταθλητών Ελλάδας στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου διατηρούσε το ευρύ προβάδισμα των φιλοξενούμενων (14-27 στο 15′). Σε εκείνο το σημείο ο Πιτίνο δοκίμασε μια ελληνική πεντάδα με τους Καλάθη, Παππά, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Το «τριφύλλι» άρχισε να εμφανίζει τις ίδιες παθογένειες των προηγούμενων ματς. Πολλές κακές επιθέσεις, χαλάρωση στην άμυνα, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό με 2/10 σουτ (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και 3 λάθη!

Ο Πάντερ (12π., στο α’ με 3/5δίπ., 1/3τρ., 3/4β.) ήταν εκείνος που είχε δημιουργήσει τα περισσότερα προβλήματα και είχε ηγηθεί για το 21-5 του Ερυθρού Αστέρα με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 35-32 στο πρώτο μέρος.

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 0/8 τρίποντα (!!!) και από τη στιγμή που άρχισε να χάσει την ευστοχία του στα δίποντα (είχε 3/13 στο β’ δεκάλεπτο και 13/29 στο σύνολο) είδε τον Ερυθρό Αστέρα (8/19 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10/12 βολές) να παίρνει τα ηνία του ματς και να μην… ιδρώνει ιδιαίτερα για τα 9 λιγότερα ριμπάουντ (12-21 ο Παναθηναϊκός) στο α’ ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια δίχως τον Ιωάννη Παπαπέτρου (πρόβλημα τραυματισμού) και κλήθηκε να ξεπεράσει ένα σημαντικό απρόοπτο, με τους διψήφιους Παππά – Παπαγιάννη να κρατούν επιθετικά την ομάδα τους (41-42 στο 25′). Ο Τζίμερ Φριντέτ μπήκε στην εξίσωση με 8 σερί πόντους, ο Ντίνος Μήτογλου ήταν χρήσιμος και ουσιαστικός, οι γηπεδούχοι βρήκαν σίδερο σε διαδοχικές προσπάθειες (3/13 3π.) και το «τριφύλλι» έχτισε νέο διψήφιο προβάδισμα (41-53 στο 28′ και 46-57 στο 30′). Ο Σάκοτα άφησε για μεγάλο διάστημα (8′) τον «ζεστό» Πάντερ στον πάγκο και οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έχασαν τον επιθετικό προσανατολισμό τους.

Ένα μικρό σερί των Σέρβων έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά το τρίποντο του Φριντέτ από τα 7,5μ. έφερε ανακούφιση στον «πράσινο» πάγκο (52-62 στο 33′). Οι διαιτητές σφύριζαν κάθε επαφή, δημιουργώντας παράπονα στον Παναθηναϊκό και ο Ουέσλι Τζόνσον αποβλήθηκε με 5φ. στο 35′ (60-65). Σαν να μην έφτανε αυτό, το «κρεσέντο» των Περπέρογλου – Στίματς έβαλε μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα (68-65 στο 37′ και 70-67), με τον Καλάθη να μοιάζει… εκτός αγώνα για 38′. Ο ΝτεΣόν Τόμας ισοφάρισε (70-70) και ο «Πέρπε» έδωσε το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα στην ομάδα του, 90” πριν το φινάλε (71-70).

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 3/15 εντός πεδιάς μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά έβαλε ένα ασύλληπτο γκολ – φάουλ για το 71-73. Όμως, ο Πάντερ «απάντησε» για το 74-73, 52” πριν από το τέλος. Ο Πιτίνο δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Πάντερ δέχτηκε το δώρο (75-73). Ο Καλάθης σούταρε αδικαιολόγητα από τα 7,5μ. στο σίδερο, ο Φριντέτ κατέβασε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Τζένκινς έπαιξε την άμυνα του αγώνα και πήρε το… πορτοφόλι του Αμερικανού σκόρερ. Ο Μπίλι Μπάρον με 1/2β. δεν «τελείωσε» το ματς, αλλά ο Τόμας αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και οι Σέρβοι πήραν την νίκη (78-73 με βολές του Πάντερ).

Όπως γίνεται αντιληπτό …. η επικράτηση με τη Ζενίτ είναι επιτακτική, με τον Πιτίνο να είναι υποχρεωμένος παράλληλα να ετοιμάσει τους παίκτες που θα παλέψουν, αρχικά για να “σφραγιστεί” την πρόκριση στα playoffs και στη συνέχεια να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Για να γίνουν όλα αυτά βέβαια, θα πρέπει να δείξει αγωνιστική πρόοδο αφού πλέον θα μπαίνει και η πίεση στην αποστολή των πράσινων.

Υ.Γ.1 Ο Ερυθρός Αστέρας είχε περισσότερο νεύρο και αποφασιστικότητα ενώ έβγαλες καλές άμυνες έχοντας «χαλάσει» παράλληλα το μυαλό του Καλάθη. Ο Κέβιν Πάντερ με 24 πόντους έχοντας 4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές ήταν ο «δήμιος» του Παναθηναϊκού και ο καλύτερος παίκτης του παρκέ. Ο Στράτος Περπέρογλου ηγήθηκε για το come back του Αστέρα στην τελευταία περίοδο (12π., 2/4δίπ., 1/2τρ., 5/7β., 4ριμπ.), ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και ο Στίματς.

Υ.Γ.2 Το 18,2% του «τριφυλλιού» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Οι «πράσινοι» φέτος φημίζονται για την επιθετική τους λειτουργία, όμως με 73π. και 4/22 τρίποντα σχεδόν κανείς δεν μπορεί να κερδίσει εκτός έδρας στην Euroleague.

Υ.Γ.3 Στο 28′ το σκορ είναι… 41-53 !! Σε 12 λεπτά ο Παναθηναϊκός έφαγε 37 πόντους! Στα τελευταία 12 λεπτά ο Πιτίνο με την εμμονή του να έχει μέσα τους τραγικούς αμυντικά …Τομας, Φριντετ, Παπαγιαννη… αλλά και να έχει επιδεικτικά έξω Ράις και Παππά (μετά από πολύ καιρό σε καραντίνα, εξέθεσε τον Ρικ) και παίζοντας τα κρίσιμα τελευταία λεπτά με Μεεντιλ, Τόμας, Παπαγιάννη χάρισε μια ανέλπιστη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα και έβαλε χωρίς λόγο την ομάδα σε απίστευτη περιπέτεια!

Υ.Γ.4 Ο καλύτερος τρόπος να εξαπατηθείς είναι να υποκρίνεσαι ότι είσαι εξυπνότερος από τους άλλους. (Κομφούκιος…διάσημος Κινέζος διανοητής)