Ο coach Βασίλης Μπρατσιάκος αναλύει στο Trifilara.gr το ματς του “Εξάστερου” με τη Μπάγερν

Όσο άμυνα δεν έπαιξε για 30 λεπτά, την έπαιξε στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 98-83 που είχε 15/30 τρίποντα και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά. Επιβλητικός ο Παπαγιάννης στο τέλος.

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε στο +17 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά χρειάστηκε να καταναλώσει πάρα πολλή ενέργεια για να πάρει τη νίκη (98-83). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +8 στο 27ο λεπτό (με 15/23 τρίποντα ως εκείνο το σημείο), πριν γυρίσει ο αμυντικός διακόπτης του τριφυλλιού και αλλάξουν άρδην τα δεδομένα στο ΟΑΚΑ.

MVP με 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ο εξαιρετικός ΝτεΣόν Τόμας. Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. 13 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου (9 ριμπάουντ), έναν λιγότερο για τον Τάιρις Ράις ενώ Καλάθης, Ουάιλι και Φριντέτ πρόσθεσαν 11 πόντους έκαστος. Ο αρχηγός του Εξάστερου, Νικ Καλάθης μοίρασε και 12 ασίστ (ξεπέρασε τον Ερτέλ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της λίστας των κορυφαίων πασέρ της Euroleague).

Για τους Βαυαρούς των 15/30 τριπόντων, ο Γκρεγκ Μονρό έκανε θραύση με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ (26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης).

Ο Αγώνας

Με άμυνα που «στραγγάλιζε» τους παίκτες της Μπάγερν Μονάχου και πολλά εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν στο τρίλεπτο με 12-0 (!) το οποίο στη συνέχεια έγινε 19-2 παίρνοντας διαφορά 17 πόντων (!) στο πεντάλεπτο! Έτσι όπως έπαιζαν οι γηπεδούχοι και με την τόση ενέργεια που έβγαζαν στο παρκέ, κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει τα όσα θα επακολουθούσαν. Ύστερα από τη συμπλήρωση έξι λεπτών, ο Μπρέι ευστόχησε στο πρώτο εντός παιδιάς της Μπάγερν (σ.σ. τρίποντο) το οποίο στάθηκε αρκετό για να αλλάξει και η ψυχολογία του ίδιου και των συμπαικτών του.

Άλλωστε με το «μαξιλαράκι» του +17 ο Πιτίνο άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα και να δίνει χρόνο συμμετοχής ακόμα και στον ανέτοιμο Ράουτινς στην πρώτη περίοδο. Τα «ημίψηλα» σχήματα δεν του… βγήκαν, η Μπάγερν κυκλοφορούσ εεξαιρετικά τη μπάλα, είχε υπομονή και μπόρεσε να «ροκανίσει» την διαφορά μέχρι το τέλος του α’ δεκαλέπτου (28-18).

Το +10 (28-18) της πρώτης περιόδου δεν προστατεύτηκε για πολύ, αφού ο Ντι Τζέι Μπρέι με τον Πέτερι Κόπονεν άρχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς από την περιφέρεια. Οι δυο τους ήταν οι βασικοί υπεύθυνοι για την επιστροφή της Μπάγερν από το -10 (37-27) του 14ου λεπτού, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μένει όρθιος για μεγάλο διάστημα χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τις βολές.

Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα του Καλάθη με τις φοβερές ασίστ είχε μείνει στο πρώτο πεντάλεπτο και η Μπάγερν κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με 51-53 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (53-53). Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί 35 πόντους(!) με την Μπάγερν να έχει ύστερα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα 8/14 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 10/11 βολές και τα… μισά ριμπάουντ (9-18) σε σχέση με τους «πράσινους» (15/26 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 11/15 βολές).

Η Μπάγερν έφτασε τα 12 τρίποντα με Λο – Ζίπσερ – Χουέστις και ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα εφτά πόντων (57-64, 23′). Οι Γερμανοί είχαν βρει τον τρόπο να σκοράρουν και συνέχισαν να «χτυπούν» από τα 6,75μ (6/6) γεγονός που έφερε αυτόματα και το +9 (61-70) στο 25ο λεπτό.

Εκεί επιτελούς ο Πιτίνο αποφάσισε να βάλει στο ματς τον Τάιρις Ραις, να χαμηλώσει το σχήμα του Παναθηναϊκού, έτσι ώστε να γίνει πιο ευκίνητος και πιο επιθετικός στην άμυνα.

Η πιεστική άμυνα σταμάτησε τα τριποντά της Μπάγερν, αφού δεν χρειάζονταν πια οι περιστροφές στην άμυνα -που τόσο ευάλωτο κάνουν φέτος τον Παναθηναϊκό- και σε συνδυασμό με το τρέξιμο στην επίθεση, με τον Καλάθη να μοιράζει την μια ασίστ μετά την άλλη και τους Τόμας και Παπαπέτρου να εκτελούν, με ένα επιμέρους 15-5 μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου να προηγηθούν και πάλι με 76-75 αλλάζοντας εκ νέου το momentum του ματς.

Στην 4η περίοδο η παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη στην άμυνα έπαιξε καταλυτικό ρόλο! Αφενός είχε «θωρακίσει» τη ρακέτα και αφετέρου είχε απελευθερώσει τους συμπαίκτες του να «κυνηγήσουν» καλύτερα στην περιφέρεια και να αποφύγουν τα τρίποντα των Γερμανών, αφού όσο περνούσε η ώρα, άλλο τόσο… είχε αρχίσει να μικραίνει το καλάθι της ελληνικής ομάδας.

Στο 37′ οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα με 89-77 ύστερα από σερί 13-0 (σ.σ. από το 76-77 του 31′) και ουσιαστικά «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης. Το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό πάντως να μην αφήνει το πόδι από το…γκάζι και να φτάνει στο τελικό +15, 98-83 με τρίποντο του Ράις και δίποντο του Μήτογλου.

Υ.Γ.1 Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στα ριμπάουντ έχοντας 40 έναντι 21 της Μπάγερν, εκ των οποίων τα 19 επιθετικά, τα οποία και τον κράτησαν μέσα στο ματς όταν οι φιλοξενούμενοι ευστοχούσαν σε συνεχόμενα τρίποντα. Επίσης είχε έξι παίκτες «διψήφιους» και εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (64% με 30/47) παίζοντας πολύ στο low post. Και φυσικά λόγω της ατσάλινης άμυνας στην τελευταία περίοδο

Υ.Γ. 2 Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εκείνος που «καθάρισε» στην τελευταία περίοδο χάρη στις μεγάλες του άμυνες έχοντας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 τάπες. Εξαιρετικός και ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης είχε ένα ακόμη double-double, ενώ ευστόχησε και στο πιο κρίσιμο τρίποντο της βραδιάς με το οποίο γύρισε και το momentum του αγώνα στο τέλος της 3ης περιόδου.

Υ.Γ.3 Το να είσαι ανίκητος εξαρτάται από την άμυνα. Η πιθανότητα να νικήσεις εξαρτάται από την επίθεση. Σουν Τζου, ~5ος αιών π.χ.Κινέζος θεωρητικός της στρατηγικής