Ο coach Μπρατσιάκος αναλύει στο Trifilara.gr το ματς του “Εξάστερου” με τη Μπαρτσελόνα

Eίναι από τις βραδιές που πραγματικά δεν θέλω να γράψω και να πω τίποτα. Απαγορεύεται όταν είσαι ο Παναθηναϊκός τα παθήματα να μην σου γίνονται… μαθήματα και να κάνεις τα ίδια και τα ίδια λάθη!

Ο Παναθηναϊκός -όσο κι αν αυτό δεν ακουστεί κομψό- δείχνει σαν ένα ακυβέρνητο καράβι, χωρίς οδηγό! Χωρίς ξεκάθαρο στόχο στο επιθετικό κομμάτι, άσχετα αν έχει από τις καλύτερες επιθέσεις, αφού το απρόοπτο είναι πάντα δύσκολο να αντιμετωπιστεί στην αρχή -και χωρίς ίχνος βελτίωσης στα τρωτά του σημεία- στην άμυνα! Στο FINAL 4 σε πάει -κατά την άποψή μου- η ΑΜΥΝΑ και όχι η επίθεση!

Πάμε να δούμε το ματς όμως:

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλη έμφαση στην άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα και προσπάθησε να δυσκολέψει τα σουτ της Μπαρτσελόνα, είτε κοντά στο καλάθι, είτε μακριά από αυτό. Και τηρουμένων των αναλογιών το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό! Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπορούσαν να βρουν καθόλου ρυθμό στην επίθεση και αν δεν υπήρχε η ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών, η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να πάρει διαφορά και να ελέγξει ακόμα καλύτερη τον ρυθμό του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διατηρήσει ένα προβάδισμα στους 3 με 5 πόντους (16-11 στο 6′, 20-17 στο 8, 23-20 το δεκάλεπτο) με υπομονή στην επίθεση.

Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 4/19 σουτ εντός παιδιάς (4/15 δίποντα και 0/4 τρίποντα) αλλά είχε ευστοχήσει σε 12 από τις 13 βολές κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (23-20).

Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν ο παίκτης-κλειδί στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με τους «πράσινους» να κάνουν καλό ξεκίνημα και στην δεύτερη περίοδο κρατώντας διαφορά έξι πόντων (26-20 στο 11′) και βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην μετριότατη (μέχρι εκείνο το σημείο) Μπαρτσελόνα.

Η επιστροφή του Παπαπέτρου μετά τα δύο φάουλ που είχε χρεωθεί στο 2′ έδωσε άλλη… πνοή στο «τριφύλλι» φτάνοντας ο Παναθηναϊκός στο +8 (35-27 στο 17′) πριν κλείσει το ημίχρονο στο +7 (45-38). Ο Έλληνας φόργουορντ είχε κλείσει το ημίχρονο με 10 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή και 2 ριμπάουντ.

Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Πιτίνο είχαν 12/18 δίποντα (!) αλλά και 4/17 τρίποντα, καλό ποσοστό στις βολές (9/11) ενώ υπήρχε ισορροπία με την Μπαρτσελόνα σε ριμπάουντ (21-19 ο Παναθηναϊκός) και ασίστ (από 11 οι δύο ομάδες). Αντίστοιχα οι «μπλαουγκράνα» είχαν περιοριστεί σε 10/27 δίποντα και μόλις 2/12 τρίποντα, έχοντας επιπλέον και 12/15 βολές. Ο Μίροτιτς είχε μείνει στα 1/7 σουτ (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), με τους Τόμιτς, Ντιλέινι και Χίγκινς να κρατούσαν την ομάδα τους στο ματς έχοντας από 7 πόντους ο καθένας. Χαρακτηριστικό του ημιχρόνου τα λίγα λάθη, με τους γηπεδούχους να είχαν 5 και τους φιλοξενούμενους 4.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με +11 για τον Παναθηναϊκό (5140), που έδειξε ξανά διάθεση να «χτυπήσει» στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα. Μπέντιλ και Φριντέρ πήραν τα… ηνία στο επιθετικό κομμάτι, όμως η είσοδος του Ντιλέινι ανέβασε τους Καταλανούς, που «πάτησαν» σε δύο «πράσινα» λάθη για να πλησιάσουν στους τέσσερις (59-55, 25′). Η είσοδος των Βουγιούκα και Ράις έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, που «έτρεξαν» επιμέρους 8-2 για το 67-57 του 28ου λεπτού. Αυτό δεν έφτασε πάντως για την διατήρηση μίας καλής… απόστασης, αφού η ομάδα του Πέσιτς κατάφερε να βρει σκορ και λύσεις για το 69-67 στο τέλος της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με 69-69 και το ματς πήγε… στο μηδέν. Η Μπαρτσελόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς λίγο αργότερα (69-70, 32′), ενώ ένα τρίποντο του Αμπρίνες «πάγωσε» ακόμα περισσότερο το ΟΑΚΑ (74-76, 35′). Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης ισοφάρισε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει… αέρα και αυτό μετουσιώθηκε σε διαφορά εφτά πόντων (78-85), δύο λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν κουράγιο και… χρόνο για να επιστρέψουν.

ΥΓ1 Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρικ Πιτίνο παρουσίασε μια ομάδα που είναι αποφασισμένη να παίξει σκληρή άμυνα και να έχει ξεκάθαρους ρόλους. Ωστόσο για μια ακόμη φορά η διαχείριση του στο 2ο ημίχρονο ήταν κακή. Ο Παναθηναϊκός έχασε τον ρυθμό και τη συγκέντρωσή του και στις δύο πλευρές και ο Πιτίνο δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση, με κάποια παρέμβαση από τον πάγκο. Για άλλη μια φορά, μάλιστα, όταν ο αντίπαλος βρήκε μομέντουμ, εκείνος δεν κάλεσε τάιμ άουτ.

ΥΓ2 Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Σκοράρισμα από Μίροτιτς – Χίγκινς – Ντιλέινι και “άσο από το μανίκι” του τον Αμπρίνες. Χτύπησε στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ και η ομάδα του κέρδισε 11 δεύτερες επιθέσεις, ενώ στο τέλος δικαιώθηκε για την επιλογή του να αφήσει τον Μπράντον Ντέιβις στο παρκέ, με τον Αμερικανό σέντερ να ανεβάζει «στροφές» στην 4η περίοδο και να είναι κομβικός….

ΥΓ3 Οι «πράσινοι» έχουν πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το τέλος, έχοντας αρχικά τέσσερα εκτός έδρας ματς στα επόμενα πέντε παιχνίδια και στο σύνολο έξι μακριά από το ΟΑΚΑ και μόλις άλλα τρία μέσα σε αυτό! Ο «Γολογοθάς» είναι μεγάλος και ο Παναθηναϊκός θα κληθεί να «κυνηγήσει» τέσσερις νίκες προκειμένου να γλιτώσει τα χειρότερα, και από εκεί που ονειρευόταν πεντάδες ή πλεονεκτήματα έδρας, να φτάσει στο σημείο να μείνει εκτός playoffs. Προς το παρόν τα πάντα βρίσκονται στο χέρι του. Εκείνος μπορεί να κρίνει το μέλλον. Το ερώτημα που προκύπτει είναι άλλο: Μπορεί; Μπορεί να βάλει «φρένο» στα «νεκρά» διαστήματα, στις βιαστικές επιλογές και στην… ευκολία με την οποία χάνει τις διαφορές;

ΥΓ4 Σοφία είναι να γνωρίζεις πόσα λίγα ξέρεις (Σωκράτης)