Νίκησε το κίνητρο, ήττα με 1-3 για τον άνευρο Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ και ηττήθηκε με 1-3 για την όγδοη αγωνιστική των play off της Superleague. Η Ένωση είχε το βαθμολογικό κίνητρο και επικράτησε του Τριφυλλιού που είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Καμπετσή να προηγηθεί, όσο το σκορ ήταν 1-1.

Μετά από ένα πρώτο πεντάλεπτο με συνεχόμενες μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, οι δύο ομάδες άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό. Η Ένωση ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της καλή ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι γέμισαν με σέντρα δύο φορές, η άμυνα του Τριφυλλιού απέτυχε να διώξει. Η τρίτη σέντρα αποδείχτηκε και… φαρμακερή με τον Τσιγκρίνσκι να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό.

Οι πράσινοι έδειξαν να ξεπερνούν γρήγορα το σοκ και με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου απώλεσαν σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Καμπετσής βρέθηκε τετ α τετ από πλάγια, τσίμπησε τη μπάλα αλλά ο Μπάρκας κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Ωστόσο,δευτερόλεπτα αργότερα το Τριφύλλι βρήκε το γκολ με τον Κουρμπέλη. Ο Μπουζούκης σέντραρε εξαιρετικά και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έγραψε το 1-1 στο 16′.

Η ΑΕΚ ανέλαβε κατευθείαν τα ηνία της αναμέτρησης, καθώς ήθελε μονάχα τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν μέχρι το cooling brake, αλλά δεν είχαν κάποια καθαρή ευκαιρία. Ένα λεπτό μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φέρουν τούμπα το ματς και πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Καμπετσής βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα, είχε όλο το χρόνο να στοχεύσει, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε και πάλι το πλασέ του επιθετικού του Τριφυλλιού.

Ο ρυθμός του ματς έπεφτε,μετά από ένα πολύ γρήγορο παιχνίδι στα πρώτα 30 λεπτά κι ενώ φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 1-1, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά. Ο Κολοβέτσιος υπέπεσε σε ένα “παιδικό” λάθος έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού και ο Ολιβέιρα δεν το άφησε ατιμώρητο κάνοντας το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφάνισαν σημεία κόπωσης. Ο Δώνης γύρισε το σύστημα σε 4-3-3,για να χτυπήσει το ματς, αλλά ο Καρέρα κατάφερε να “κλειδώσει” τα μετόπισθεν της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή, αλλά όχι και ευκαιρίες. Οι διάδρομοι έκλεισαν ακόμη περισσότερο όταν ο Οικονόμου πήρε τη θέση του Λιβάγια.

Το τελειωτικό χτύπημα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι και ο Βέρντε με εύστοχη εκτέλεση έκανε το τελικό 1-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Θεοχάρης (85′ Μπεκ), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (88′ Κολοβός), Ανουάρ (65′ Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (46′ Σερπέζης), Μακέντα, Καμπετσής (46′ Περέα).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (90′ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Λιβάγια (81′ Οικονόμου), Μάνταλος (90′ Βέρντε), Ολιβέιρα (75′ Αραούχο).