Νίκησαν τις Εσπερίδες Καλλιθέας οι “πράσινες αμαζόνες”

Μπορεί να ξεκίνησαν με 2 ήττες τα κορίτσια του μπάσκετ του Παναθηναϊκού, όμως πλέον μετά από 3 συνεχόμενες νίκες βρίσκονται στο 3-2. Επικράτησαν με 65-70 μέσα στην έδρα των Εσπερίδων Καλλιθέας και πλέον βρίσκονται από πάνω τους στην βαθμολογία, αφού πριν τον αγώνα οι δύο ομάδες είχαν τους ίδιους βαθμούς.

Μία πραγματικά πολύ σημαντική νίκη αφού η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη επικράτησε μιας πολύ καλής ομάδας μέσα στην έδρα της, μη έχοντας για ακόμη μία φορά φέτος την Άσπα Καλαμπάκου αλλά και την Τζούελ Τένσταλ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναθηναϊκό, όμως οι Εσπερίδες κατάφεραν γρήγορα να απαντήσουν με ένα δικό τους σερί κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μετά από 10 λεπτά αγώνα στο 19-19. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν πραγματικά σαν να “πήγαιναν” χέρι με χέρι, με καμία ομάδα να μπορεί να “ξεφύγει”. Έτσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν για ακόμη μια φορά ισόπαλο στο 35-35.

Από εκεί όμως, το “Τριφύλλι” ήταν καλύτερο και κατάφερε να φύγει μπροστά στο σκορ με διαφορές ακόμα και άνω των 10 πόντων. Με τις Μακέι, Πούλινς και Μούλη να είναι εξαιρετικές σε άμυνα και επίθεση, οι “πράσινες” δημιούργησαν ένα σερί έγιναν το φαβορί της αναμέτρησης.

Σε μία περίοδο που κυριάρχησαν οι άμυνες, το σκορ “έλεγε” 8 για τις Έσπερίδες και 14 για τον Παναθηναϊκό και έτσι μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το 43-49. Πλέον το “Τριφύλλι” έπρεπε μονάχα να διαχειριστεί την διαφορά. Κάτι που και έκανε, αν και στα τελευταία δύο λεπτά οι Εσπερίδες “γύρισαν” από το -12 και έφτασαν ακόμα και στο -3 με λιγότερο από ένα λεπτό για την λήξη. Όμως η ηρεμία της Μακέι από την “γραμμή της φιλανθρωπίας”, χάρισε τελικώς τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 65-70.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 43-49,  65-70

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Σκληρός): Εμμανουηλίδου, Δανούση, Λουκάτου 6, Κεχαγιά 13(1), Ακλ 18, Πατεράκη 7, Μπενέκη, Χέβενς 13(1), Μάιζ 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Μαυράκη 3(1), Μούλη 17, Πούλινς 13, Καρακασίδου 9, Πολίτη, Δίελα 8(1), Μακέι 20(1), Κούκη.