Νίκησαν τη Δάφνη και πάτησαν κορυφή οι «Αμαζόνες»

Οι γυναίκες του μπασκετικού Παναθηναϊκού άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Ολυμπιακό, επικράτησαν της Δάφνης με 79-59, πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη στην Α1 και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για 31 λεπτά, ωστόσο οι «Πράσινες» πάτησαν… γκάζι στην τελευταία περίοδο και κέρδισαν την αξιόμαχη αντίπαλό τους στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Οι Αμερικανίδες της Δάφνης ήταν καταιγιστικές στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα το Τριφύλλι να βρεθεί ακόμα και πίσω στο σκορ. Η εμπειρία του συνόλου της Ελένης Καπογιάννη μίλησε στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να λυγίσει τη Δάφνη.

Τσάστιτι Ριντ (24π, 7ρ, 7ασ), Τζανάε Σμιθ (16π, 8ρ) και Σεκουόια Χολμς (16π, 7ρ, 7ασ) οι κορυφαίες για το Τριφύλλι.

Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έντεκα βαθμούς, ενώ δεύτερος είναι ο Ολυμπιακός με δέκα. Τρίτος ακολουθεί ο ΠΑΟΚ με εννιά.

Οι «Αμαζόνες» την επόμενη αγωνιστική έχουν ρεπό και έτσι τους δίνετε η ευκαιρία να… γεμίσουν μπαταρίες, αφού το προηγούμενο χρονικό διάστημα ταλαιπωρήθηκαν από το επιβαρυμένο πρόγραμμα της Ευρώπης, αλλά και τον Covid. Επόμενη αποστολή το Κύπελλο και το παιχνίδι με τις Εσπερίδες.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-38, 55-51, 79-59