Νίκη Λευκάδας – Παναθηναϊκός 55-76: Πέρασαν και από τη Λευκάδα και συνέχισαν το σερί οι “Αμαζόνες”

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού συνεχίζει το νικηφόρο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη, αφού πέρασε αλώβητο από τη Λευκάδα στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» επικράτησαν 76-55 της Νίκης Λευκάδας και πλέον κοιτάζουν τον εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα στο EuroCup κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου στις 20:30 στο ΟΑΚΑ.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Ριντ, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ διψήφιες ήταν και οι Σωτηρίου (12 π., 6 ριμπ.), Παυλοπούλου (11 π.) και Αλεξανδρή (11 π.).

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρές στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να είναι ο πρώτος που βρήκε ρυθμό, πίεσε στην άμυνα και με πρωταγωνίστριες της Παυλοπούλου και Ριντ πάτησε το… γκάζι στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-21 υπέρ των «πρασίνων».

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε μοναδική πηγή σκορ τη Ριντ, που ήταν εντυπωσιακή και στο ημίχρονο είχε 17 πόντους με 8/9 σουτ εντός πεδιάς (7/8 διπ., 1/1 τριπ.). Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 16-21 στο 11′, με το «τριφύλλι» να απαντά άμεσα και να πηγαίνει τη διαφορά στο +11 (20-31) στο 14′ με δύο τρίποντα της Θεοδωρομανωλάκη. Η Οκόνορ της Λευκάδας όμως με προσωπικούς πόντους στο τέλος του ημιχρόνου μείωσε 35-39.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Νίκη Λευκάδα με σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσια αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του με τη Σωτηρίου (9 π.) στο τιμόνι. Το «τριφύλλι» με σερί 7-0 διαμόρφωσε στο 24′ το 39-46, για να φτάσει και πάλι στο +10 στο 27′ (42-52) και να κλείσει το δεκάλεπτο με +14 (44-58).

Η ομάδα της κόουτς Καπογιάννη μπήκε στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο με στόχο να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Στο 34′ προηγήθηκε με 47-66, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες και ανάσες σε όσες αγωνίστηκαν κόντρα στη Ραμάτ Χασαρόν, με τη διαφορά να φτάνει και στο +20 (50-50) στο 37΄. Οι «πράσινες» έκαναν το 5/5 στο ελληνικό πρωτάθλημα με 55-76.

Δεκάλεπτα: 14-21, 35-39, 44-58, 55-76

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Οκόνορ 17(3), Ντάλα, Δανδουλάκη Α., Βιντσιλαίου, Φουράκη 17, Τραγουστή, Χερντ 8, Κάρεϊ 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(1), Ζιάκα 2, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Σωτηρίου 12(2), Μπουντούρη 3(1), Αλεξανδρή 11(1), Παλάσκα, Κάρτερ 4, Θεοδωρομανωλάκη 6(2), Χαιριστανίδου 6.