Νίκη για Παναθηναϊκό, 3-1 σετ τον Άρη

Ο Παναθηναικός επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη για την 8η αγωνιστική της Volley League γυναικών. Οι “πράσινες” πήραν τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα, φτάσανε στην 3η θέση με 13 βαθμούς, ενώ κάλυψαν και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (3-2 σετ).

Ο παίκτριες του Παναθηναϊκού μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς πήραν διαφορά από νωρίς και κατέκτησαν με ευκολία το πρώτο σετ (25-19) έχοντας μάλιστα και 6 ματς μπολ. Το δεύτερο σετ συνεχίστηκε όπως το πρώτο με κυρίαρχο τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Αποστόλη Οικονόμου δεν άφησε πολλά περιθώρια στις “κιτρινόμαυρες” και έκανε το 2-0, κερδίζοντας με 25-22.

Αν και θα περίμενε κανείς ότι το Τριφύλλι θα κάνει το 3-0 στο τρίτο σετ ήρθε η αντεπίθεση του Άρη. Η ομάδα της Θεσσαλονικείς πήρε τα ηνία του τρίτου σετ από νωρίς, αν και οι “πράσινες” έκαναν προσπάθειες να επιστρέψουν. Έτσι το τρίτο σετ κατέληξε στον Άρη και το ματς οδηγήθηκε σε 4ο σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν το πιο ισορροπημένο απ’ όλα τα προηγούμενα. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 9-15, με τις γηπεδούχες να μειώνουν αρχικά  σε 12-15 και αργότερα σε 17-19. Από και και έπειτα το ματς μετά το 20-20 πήγαινε πόντο – πόντο. Εν τέλει ο Παναθηναικός επικράτησε του 4ου σετ με 25-23 σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, με τον Άρη να κάνει τα πάντα για να πάει το ματς σε 5ο σετ.

Τα σετ 3-1 (25-19, 25-22, 18-25, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 15 (11/36 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 44% άριστες), Νεΐκοβα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (9/18 επ.), Χαντάβα 22 (20/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Σάντσες 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Κασδοβασίλη 1 (1 άσσος), Λεωνίδου (22% υπ. – 22% άριστες), Πασσιά.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Σαβάρ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 15 (15/33 επ.), Έβανς 17 (16/41 επ., 1 άσσος, 39% υπ. – 33% άριστες) / Ρόγκα (λ, 72% υπ. – 52% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Τάνη, Τερζίου.