Νέο αρνητικό ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός, όπως ήταν λογικό απέναντι σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο, παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και έφυγε ηττημένος από τη Ρωσία, αφού η ΤΣΣΚΑ τον νίκησε με 97-77 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο, εχοντας 6/11 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 1/1 βολή, με το κοντέρ να σταματάει στους 31 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός πέτυχε 22. Αυτό είναι το χειρότερο φετινό δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού, με τον Δημήτρη Πρίφτη να έχει πολλά παράπονα για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Η χειρότερη φετινή αμυντική επίδοση του Τριφυλλιού μέχρι το χθεσινοβραδινό παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ ήταν οι 30 πόντοι που είχε δεχθεί στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, για την τέταρτη αγωνιστική. Στην αναμέτρηση της Ισπανίας η πρώτη περίοδος είχε ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 30-18, με τους Ισπανούς να φτάνουν εύκολα στη νίκη, με το επιβλητικό 88-65.