Νέα Σαλαμίνα – Παναθηναϊκός 0-1: Θετικό δείγμα και στο τρίτο φιλικό

Καλά στοιχεία έδειξε ο Παναθηναϊκός και στο τρίτο – και τελευταίο – φιλικό τεστ προετοιμασίας επί Κυπριακού εδάφους, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του έδωσε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, έπαιξαν οι “βασικοί” στο πρώτο μέρος της φιλικής αναμέτρησης, ο Σπόραρ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα.

Το παιχνίδι

Οι Πράσινοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Βέρμπιτς μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Σπουδαία ευκαιρία είχε ο Παναθηναϊκός στο 13ο λεπτό με τον Σπόραρ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Μπερνάρ. Η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας και βγήκε εκτός γηπέδου. Το Τριφύλλι απείλησε εκ νέου τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό με σουτ του Παλάσιος, ενώ στο 26′ ο Παλάσιος έπαιξε με πλάτη στην περιοχή, πάσαρε στον Βέρμπιτς και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι Πράσινοι πίεσαν, επέμειναν και στο 29ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας έδιωξε τη μπάλα με τις γροθιές, ο Μπερνάρ πήρε το ριμπάουντ, πάσαρε στον Σπόραρ και ο Σλοβένος με πλασέ έκανε το 1-0 για το Τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η Νέα Σαλαμίνα ολοκλήρωσε το 45λεπτο με… μηδέν τελικές προσπάθειες!

Μεγάλη ευκαιρία είχε η Νέα Σαλαμίνα στο 46ο λεπτό με τον Κλίμοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ και ο Μπρινιόλι με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε τη μπάλα.

Στο 63ο λεπτό και μετά από όμορφο γύρισμα του Βαγιαννίδη, ο Κυριόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Κίσσας έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τη στιγμή τους στο 77ο λεπτό με σουτ του Λιμπόμπε.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντιακιτέ, Μαργκάσα, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Τιάγκο, Νικολάου, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι.

Έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο οι: Μάντζεκ, Βίκτωρος, Οφόρι, Λέουκο, Καρλίτος, Φιάκας, Φελίπε, Σταλόνε, Κλίμοβιτς, Τσίκο.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46′ Μπρινιόλι), Χουάνκαρ (61′ Σάντσες), Κώτσιρας (61′ Βαγιαννίδης), Σχένκεφελντ (46′ Πούγγουρας), Μάγκνουσον (68′ Σάρλια), Πέρεθ (61′ Συμεωνίδης), Τσόκαϊ (80′ Σιδεράς), Μπερνάρ (68′ Σαβιέρ), Βέρμπιτς (68′ Κρυπαράκος), Παλάσιος (61′ Κυριόπουλος), Σπόραρ (61′ Καμπετσής).