Ν. Παγκάκης: Την έλιωσε η «λάβα» του κόσμου, η «σιδερένια» φανέλα και η «πράσινη» ψυχή

Τι ματς θεέ μου, τι έκρηξη συναισθημάτων τι απογείωση χαράς… Ένα πρώτο ημίχρονο απόλυτο ξενέρωμα , ένα δεύτερο φωτιά… Η κλάση Μακέντα , ψυχή Περέιρα , ηρωικός κέρβερος Διούδης , η «λάβα» του κόσμου , το απόλυτο κοουτσάρισμα του απόντα Δώνη, του παρόντα Αγγελίνα , η καρδιά του… κίλερ Κολοβέτσιου και η απόλυτη ανατροπή από 0-2 σε 3-2. Επικό, μοναδικό, Παναθηναϊκό.

Τίποτα δεν προϊδέαζε για τέτοια εξέλιξη , με τον Παναθηναϊκό να τρώει αλύπητο ξύλο και από στριμωγμένος στα σχοινιά, να βγάζει τελικά Νοκ άουτ την ΑΕΚ που είδε τον ουρανό σφοντύλι…

Σβυστά, ξενερωτικά, μια κυνική ΑΕΚ έγραψε το 0-2 και έσβησε τα φώτα στο ΟΑΚΑ…. Μια διαφαινόμενη εύκολη ήττα για το «τριφύλλι», που είχε ξεχάσει τη νίκη σε ντέρμπι, όντας στη λήθη των προβλημάτων του, έγινε ο απόλυτος εφιάλτης για την Ενωση.

Το πρώτο σουτ του ματς με τον Κουρμπέλη και το pressing με το καλημέρα σε όλο το γήπεδο , έδειξε πως ο Παναθηναϊκός κόντρα στους μεγάλους θέλει να είναι το αφεντικό, να κάνει κουμάντο και όντως το έκανε στο ξεκίνημα. Όπως με τον Ολυμπιακό, όπως με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Μετά χάθηκε… Ανάμεσα στο κρύο σουτ – γκολ του Μπακάκη, που άλλαξε τα πάντα και την έλλειψη καθαρής σκέψης που έφερε τρικυμίες στην άμυνα.

Χωρίς να κάνει μαγικά η ΑΕΚ, ήταν πιο ουσιαστική, εγκλώβισε αμυντικά τον Παναθηναϊκό , πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ και ένα ακόμη τέρμα δώρο στο οποίο κοιμήθηκε η άμυνα Των «πράσινων».

Μπουζούκης, Δώνης, Μακέντα, ο Ινσούα που βρήκε μπελά με τον Βέρντε, δεν μπήκαν στο πνεύμα του ματς στο πρώτο μέρος, οι δύο αντικαταστάθηκαν στο ημίχρονο. Ανέβηκαν αισθητά οι υπόλοιποι στην επανάληψη , αν και άρχισε παγωμένα ο Παναθηναϊκός που πελαγοδρομούσε.Και ξαφνικά ηλεκτροσόκ ….

Ο Mακέντα άκουσε πολλά ,έδειξε και απέδειξε πως είναι παίκτης κλάσης ! Ο άνθρωπος που έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ και πάντρεψε την απίστευτη γκολάρα που έβαλε με το ξύπνημα των συμπαικτών του και ολόκληρου του ΟΑΚΑ. Αυτό οφείλεται και στο λάτιν αλάνι του Παναθηναϊκού τον Περέα. Κάνε το όπως ο Περέα…όπως με Ολυμπιακό, το έκανε, όπως με Άρη αλλά αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε. Το γήπεδο κατηφόρισε και ήταν όλα θέμα χρόνου ο Κολοβέτσιος μετά από το 2-2 με την Ξάνθη ξαναχτύπησε χαρίζοντας το καλύτερο δώρο στον κόσμο της ομάδας και τον ίδιο.

Μην ξεχάσω τον Διούδη…Στη χειρότερη ημέρα της …πράσινης άμυνας ή από τις χειρότερες ο Σωκράτης κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» στη πιο δύσκολη φάση του, έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να επιστρέψει η ομάδα. Νίκη εντός, νίκη σε ντέρμπι 2 χρόνια μετά. ΤΙ καλύτερο…

Υγ: Όχι το ΟΑΚΑ δεν ήταν γεμάτο όπως πρέπει να συνάδει με στήριξη ανάκαμψης αλλά κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τον κόσμο με όσα έχει περάσει. Από την άλλη είναι όμορφο να βλέπεις παλμό στην εξέδρα , να βλέπεις πέταλα, να βλέπεις ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα. Οι παίκτες παίρνουν την σπίθα της εξέδρας , μεταλαμπαδεύεται και την κάνουν φλόγα. Αυτή που χρειάζεται το «τριφύλλι» για να πάει μπροστά… Αυτή που έκαψε την «γούνα» της ΑΕΚ!!! Μπράβο στη διαχείριση από τον κόσμο της ομάδας.