Μουντιάλ: H Αργεντινή πήρε τη “ματσάρα” και κατέκτησε την κούπα, έγραψαν ιστορία οι Μέσι και Εμπαπέ (vids)

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι νίκησε τη Γαλλία και κατέκτησε το Μουντιάλ για τρίτη φορά στην ιστορία της (η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, ενώ η παράταση με σκορ 3-3). Μάλιστα ο 35χρονος σταρ της Παρί έγραψε ιστορία στο τελευταίο Μουντιάλ της καριέρας του, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που κατορθώνει να σκοράρει σε όλα τα νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης.

Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος έγινε ο δεύτερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των τελικών του θεσμού που σημειώνει χατ-τρικ. Σπουδαίο ματς με τους δύο κορυφαίους παίκτες του πλανήτη να προσφέρουν μία μοναδική παράσταση.

Oι “αλμπισελέστε” άνοιξε το σκορ με τον Μέσι στο 23′, ενώ ο Άνχελ Ντι Μαρία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 36′. Όλα έδειχναν πως η κούπα θα κατέληγε στην Αργεντινή, όμως ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Ο 23χρνος μείωσε σε 2-1 στο 80′, ενώ ένα λεπτό αργότερα έφερε το ματς στα ίσα, με τους δύο “μονομάχους” να οδηγούνται στην παράταση.

Η Αργεντινή πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μέσι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 108′, όμως ο Εμπαπέ νίκησε λίγο αργότερα για δεύτερη φορά τον Εμιλιάνο Μαρτίνεζ από το σημείο του πέναλτι, διαμορφώνοντας το 3-3. Έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές του στη διαδικασία των πεναλτι.

Εκεί ο γκολκίπερ της Αργεντινής ήταν και πάλι εκπληκτικός, χαρίζοντας στην ομάδα του το βαρύτιμο τρόπαιο.