Μονακό – Παναθηναϊκός 75-63: Απογοήτευση στο Πριγκιπάτο (vids, pics)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ανέτοιμος στην πρεμιέρα της Euroleague κόντρα στη Μονακό στο Πριγκιπάτο και γνώρισε την ήττα με 75-63 στην πρώτη αγωνιστική της νέας σεζόν. Οι Πράσινοι δεν πήραν ούτε μία φορά το προβάδισμα στα 40 λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας μοναδικό διασωθέντα τον Ιωάννη Παπαπέτρου.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ στα 33:46 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ 13 είχε ο Ντάριλ Μέικον, ο περισσότεροι ωστόσο στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν το ματς είχε ήδη κριθεί. Στους 8 ο Τζεχάιβ Φλόιντ, που είχε και 6 ριμπάουντ και έδειξε θετικά σημάδια.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν κακοί στα τρίποντα, έχοντας μόλις 4/20 (20%), την ίδια στιγμή που οι Μονεγάσκοι είχαν 9/21 (43%). Οι Πράσινοι κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ με 39 έναντι 34 των Γάλλων, αλλά οι 7 ασίστ του Τριφυλλιού ήταν χαρακτηριστικό της φανερής έλλειψης δημιουργίας.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε νευρικός στην επίθεση, με τους Πράσινους να έχουν συνολικά 6/16 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη και καμία ασίστ. Πρωταγωνιστής για τη Μονακό ο Μάικ Τζέιμς με 8 πόντους, ενώ ζημιά έκανε και ο Ντανίλο Αντζουσιτς, με το Τριφύλλι να έχει κορυφαίο τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που είχε 7 πόντους και ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση των νταμπλούχων Ελλάδας στην επίθεση.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0 στο 2′, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 9-7 στο 4′. Στη συνέχεια όμως το Τριφύλλι έχασε εντελώς την επαφή του με το καλάθι και η Μονακό πήρε διαφορά 8 πόντων στο 5′ (15-7). Οι Πράσινοι απάντησαν με σερί 7-0 και έφεραν στον πόντο (15-14) στο 8′. Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως ο Αντζουσιτς με προσωπικούς του πόντους “έτρεξε” σερί 5-0 και διαμόρφωσε το 22-15.

Και στη δεύτερη περίοδο οι νταμπλούχοι Ελλάδα συνέχισαν να μην έχουν ενέργεια στην επίθεση, να είναι στατικοί και να τελειώνουν το πρώτο 20λεπτο με μόλις μία ασίστ για 5 λάθη. Ο Παπαπέτρου ήταν ο μοναδικός που κρατούσε τον Παναθηναϊκό επιθετικά, έχοντας 12 πόντους, έχοντας κάτσει στον πάγκο μόλις 3 λεπτά. Για τη Μονακό ο Άντζουσιτς συνέχισε να κάνει ζημιά, φτάνοντας τους 10 πόντους.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με 25-15 στο 11′,  για να ξεπεράσουν και πάλι το “φράγμα” του +10 στο 12′, όντας μπροστά με 30-17. Οι Πράσινοι στη συνέχεια με τον Παπαπέτρου, αλλά και τον Κασελάκη που έδωσε βοήθειες, κατάφερε να μειώσει σε 30-22 στο 14′, με τη συνέχεια όμως να μην είναι όπως θα ήθελε το Τριφύλλι, αφού η Μονακό προηγήθηκε και πάλι με 35-24 στο 16′  και 38-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ούτε στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει στον δρόμο προς το καλάθι. Οι Πράσινοι μάλιστα απέκτησαν έναν επιπλέον “πονοκέφαλο”, αφού είδαν τον Μόντα Χολ να πετυχαίνει 10 πόντους και να κάνει “πάρτι” στη ρακέτα του Τριφυλλιού, που συνέχισε να στηρίζεται στον Παπαπέτρου, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ και όντας κακοί στη δημιουργία.

Η Μονακό κατάφερε στο 22΄ να προηγηθεί με 42-28, ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του Πρίφτη μείωσαν σε 42-33 με σερί 5-0 από το Τριφύλλι, όμως οι Γάλλοι στη συνέχεια έφεραν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (48-33) στο 25′ και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους Μονεγάσκους μπροστά με 56-44.

Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν σχεδόν τυπικά, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει αποθέματα ενέργειας να επιστρέψει στο παιχνίδι, έχοντας κέρδος την άνοδο στην απόδοση του Ντάριλ Μέικον, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, τους περισσότερους στο τελευταίο δίλεπτο του ματς.

Η Μονακό δεν έδειξε σημάδια χαλάρωσης ούτε στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +22 (73-51) στο 36′, με τους Πράσινους να μειώνουν στο τέλος σε 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63