Μερικά από τα πιο εντυπωσιακά γκολ του Τριφυλλιού στη Νέα Σμύρνη

Ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται την Κυριακή (29/9, 17:15) στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο, έχοντας μοναδικό στόχο το τρίποντο που θα αποτελέσει το πρώτο του στη σεζόν.
Παραδοσιακά στη Νέα Σμύρνη έχουν γίνει σπουδαίες αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους “πράσινους” να σημειώνουν μερικά πανέμορφα γκολ.
Αρχής γενομένης από την αναμέτρηση που διεξήχθη τη σεζόν 2003-2004, στην οποία ο Παναθηναϊκός “πέρασε” δια πυρός και σιδήρου, με χρυσό σκόρερ τον Λουτσιάν Σανμαρτεάν στο 84ο λεπτό. Οι “πράσινοι” τα έβρισκαν σκούρα μέχρι το σημείο που ο Γιτζάκ Σουμ έριξε στον αγώνα τον Ρουμάνο άσο, ο οποίος με μια μαγική προσπάθεια, εξέθεσε δύο αμυντικούς του Πανιωνίου και με ένα μαγικό πλασέ στο παραθυράκι, χάρισε τη νίκη – μισό πρωτάθλημα στο Τριφύλλι, μένοντας για πάντα στο μυαλό των “πράσινων” φιλάθλων (5:15 στο βίντεο).
Η επόμενη “γκολάρα” στη Νέα Σμύρνη σημειώθηκε τη σεζόν 2009-2010 με την σφραγίδα του Γάλλου σούπερ σταρ, Τζιμπρίλ Σισέ. Στο νικηφόρο πέρασμα του Παναθηναϊκού με 0-2 από την έδρα του Πανιωνίου, ο Γάλλος στράικερ κλείδωσε τη νίκη των “πράσινων” με ένα ξαφνικό δυνατό σουτ εκτός περιοχής στη γωνία της εστίας των “Κυανέρυθρων” στο 53ο λεπτό (3:42 στο βίντεο).
Τέλος, εντυπωσιακό γκολ είχε πετύχει και ο Λουκάς Βύντρα τη σεζόν 2012-2013 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έστρωσε τη μπάλα στον Βύντρα ύστερα από φάουλ, ο οποίος με ένα ξερό δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τερματοφύλακα του Πανιωνίου, γράφοντας το 0-2 στο 28ο λεπτό της συνάντησης (3;11 στο βίντεο).