Μεγάλη επιτυχία για την Κ19 – Οι “πράσινοι” κέρδισαν την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η Κ19 του Παναθηναϊκού βρίσκεται αυτή την περίοδο στην Ολλανδία, καθώς οι “πράσινοι” δίνουν το παρών στο διεθνές τουρνουά ICGT 2023.  Μάλιστα το “τριφύλλι” κατόρθωσε να προκριθεί στα ημιτελικά, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του ομίλου του. Με την αποστολή ταξίδεψαν και κάποιοι παίκτες του Παναθηναϊκού Β’.

Πάντως η μεγαλύτερη επιτυχία για του νεαρούς παίκτες του Παναθηναϊκού ήρθε στο τρίτο παιχνίδι,  αφού κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση της πανίσχυρης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατώντας με 2-1!

Πάμε όμως να δούμε τα ματς αναλυτικά:

Παναθηναϊκός – Φίτεσε 0-0

Στο εναρκτήριο ματς του Παναθηναϊκού στο τουρνουά οι Πράσινοι μολονότι έμειναν στο 0-0, ήταν ανώτεροι από τη Φίτεσε και θα μπορούσαν να έχουν πανηγυρίσει τη νίκη. Μάλιστα είχαν ορισμένες κλασικές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπιλάλ, τον Νταμπίζα και τον Βολάκη.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς, Παυλάκης (Τσιάβος), Φικάι, Προδρομίτης, Λιατίφης (Βαγιαννίδης), Συμεωνίδης, Κυριόπουλος (Καλός), Βολάκης, Νταμπίζας (Λάζαρης), Μπιλάλ.

Παναθηναϊκός – Ούτχεστ 3-0

Στο δεύτερο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο τουρνουά, οι Πράσινοι ήταν κυριαρχικοί και επικράτησαν άνετα της οικοδέσποινας Ούτχεστ με 3-0. Τα γκολ του Τριφυλλιού πέτυχαν ο Μπιλάλ, ο Καλός και ο Λάζαρης.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Τσεβάς (Νότας), Παυλάκης (Διαμαντής), Φικάι, Κάτρης, Συμεωνίδης (Βαγιαννίδης), Νικολετόπουλος, Κυριόπουλος (Βολάκης), Καλός, Νταμπίζας (Τσιάβος), Μπιλάλ (Λάζαρης).

Παναθηναϊκός – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου, όπου κρινόταν η πρόκριση, οι Πράσινοι αντιμετώπισαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία νίκησαν 2-1 με ανατροπή. Οι Κόκκινοι Διάβολοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ αλλά οι Πράσινοι έκαναν την ολική ανατροπή στο β’ ημίχρονο πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη που τους χάρισε την πρόκριση στην τελική φάση αλλά και την πρωτιά στον όμιλο. Ο Νταμπίζας με εκτέλεση φάουλ και ο Μπιλάλ πέτυχαν τα δύο γκολ της ανατροπής που χάρισαν στο Τριφύλλι μια σπουδαία πρόκριση.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Παυλάκης, Τσεβάς, Κάτρης, Προδρομίτης, Λιατίφης, Νικολετόπουλος, Συμεωνίδης, Κυριόπουλος, Βολάκης, Νταμπίζας.

Αναλυτικά η αποστολή του Παναθηναϊκού: Παναγάκος, Λίλο, Κάτρης, Προδρομίτης, Φικάι, Παυλάκης, Διαμαντής, Τσέβας, Νότας, Βαγιαννίδης, Νικολετόπουλος, Λιατίφης, Συμεωνίδης, Τσιάβος, Κυριόπουλος, Λαζάρης, Καλός, Νταμπίζας, Βολάκης και Μπιλάλ.