Με το δεξί στη νέα σεζόν ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20) του Μίλωνα για τον Β’ όμιλο του League Cup και πήρε τη νίκη στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση της σεζόν. Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ αλλά οι “πράσινοι” βρήκαν ρυθμό και έφτασαν σε “καθαρή” νίκη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα του σετ. Στα μέσα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14) κι έκτοτε ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο κατόπι του Μίλωνα. Με αρκετά αβίαστα λάθη από τη θέση του σερβίς, οι παίκτες του Τριφυλλιού δεν κατάφεραν να μειώσουν αρκετά ώστε να αγχώσουν και τον αντίπαλο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 1-0.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος στο δεύτερο σετ. Μείωσε τα εύκολα λάθη από τη θέση του σέρβις και βελτίωσε σημαντικά το μπλοκ του. Οι δύο ομάδες και πάλι ήταν κοντά στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ωστόσο προς το τέλος του σετ (18-15) οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν ένα προβάδισμα το οποίο και κατάφεραν να διατηρήσουν και να διευρύνουν μέχρι το 25-21, ισοφαρίζοντας το ματς.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το τρίτο σετ του ματς, με τους πράσινους να κυριαρχούν ολοκληρωτικά. Οι παίκτες του Τριφυλλιού πήραν από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (10-7) και στα μέσα του σετ κατάφεραν να ξεφύγουν. Έχοντας διαφορά “ασφαλείας” (20-11) τελείωσαν… άκοπα το σετ με 25-15.

Με ψυχολογία από τα δύο νικηφόρα σετ, οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο σετ. Από νωρίς πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-2) και δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας από 20-12 σε 21-16, αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού συγκεντρώθηκαν εκ νέου και έφτασαν στο 25-20 και το τελικό 3-1.

Πολύ σημαντική νίκη για το Τριφύλλι, το οποίο θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (18/10, 19:30) τον Φοίνικα Σύρου και με νίκη κατακτά την πρώτη θέση του Β’ ομίλου και το εισιτήριο για το Final 4 του League Cup.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20) σε 106′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 14 (11/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Τσάτσιτς 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/2 επ.), Ρανγκέλ 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ0 / Συναδινός (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 41% άριστες), Μαζιάρζ 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Βελίκοβιτς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 54% υπ. – 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Χανδρινός Σπ., Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Λάππας 7 (7/14 επ., 65% υπ. – 35% άριστες