Μάλτα – Ελλάδα 2-2: “Καμπανάκι” για την Εθνική ενόψει της συνέχειας

Η Εθνική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Μάλτα σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στην Ατάρντ και θέλει να… ξεχάσει γρήγορα αυτή την εμφάνιση ενόψει της συνέχειας και των προκριματικών του Euro 2024 που ξεκινούν τον Μάρτη. Ως βασικός με τη “γαλανόλευκη” αγωνίστηκε ο Φώτης Ιωαννίδης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση καθώς η αμυντική προσέγγιση της Μάλτας ανάγκασε την Εθνική σε αργή ανάπτυξη που ανά διαστήματα γινόταν και προβλέψιμη. Τελικά, η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 39′ με εκπληκτικό σουτ του Τάσου Μπακασέτα. Στην επανάληψη, η Μάλτα… έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Εθνικής και βρήκε δίχτυα με τον Ντε Γκαμπριέλε στο 54ο λεπτό, ενώ στο 68′ έφτασε στην ανατροπή, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τεουμά. Για τη “γαλανόλευκη” ισοφάρισε ο Φούντας στο 86′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Όσον αφορά τους “πράσινους” διεθνείς, ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και στην κορυφή της επίθεσης και αγωνίστηκε για 68 λεπτά, ενώ οι Κουρμπέλης και Κώτσιρας δεν πήραν χρόνο συμμετοχής.