Μακάμπι – Παναθηναϊκός 77-73: Αγνώριστος για ένα ημίχρονο, προσπάθησε στην επανάληψη αλλά ήταν αργά…

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα “σκουπίδια” το πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε στο δεύτερο για τη μεγάλη ανατροπή, έφτασε στο -2 από το -20 που βρέθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως γνώρισε την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 77-73 στην 5η αγωνιστική της Euroleague. Ντεμπούτο με τα πράσινα για τον Γιόγκι Φερέλ.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Το Τριφύλλι βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στο 32′, έκτοτε όμως “έτρεξε” ένα εντυπωσιακό 24-8, έφτασε σε απόσταση βολής (75-73), όμως δεν κατάφερε να κάνει με τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει το ματς. Στο 1-4 οι Πράσινοι, στο 3-2 η Μακάμπι.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό και μπροστάρης στην προσπάθεια του τετάρτου δεκαλέπτου ήταν ο Ντάριλ Μέικον, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους. Στους 15 ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που με δύο τρίποντα έφερε το Τριφύλλι στο τέλος σε απόσταση βολής, με τον Οκάρο Ουάιτ να έχει 14, με 4/6 τρίποντα και τον Νεμάνια Νέντοβιτς 13.

Από πλευρά Μακάμπι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς Νάναλι με 18 πόντους, τους 16 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να έχει 16 και τον Ντέρικ Γουίλιαμς 11.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός από την εκκίνηση του παιχνιδιού είχε πρόβλημα στην επίθεση, με τους Πράσινους να δυσκολεύονται να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με το Τριφύλλι να “ακουμπάει” βαρομετρικό χαμηλό στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σκοράρει μόλις 23 πόντους και έχοντας δεχθεί 33.

Πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Νάναλι, που πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με 16 πόντους, κάνοντας μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, που είχε πρώτο σκόρερ και μοναδική πηγή κινδύνου στην επίθεση τον Παπαπέτρου με 9 πόντους.

Η Μακάμπι πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με το Τριφύλλι να κυνηγάει από την αρχή της αναμέτρησης στο σκορ και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 19-13, με τους Πράσινους να αδυνατούν να συνδεθούν το καλάθι της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Πράσινους να βλέπουν το Νάναλι να κάνει “όργια” πάνω στο παρκέ, να μην μπορούν καν να τον περιορίσουν και να βρίσκουν μόλις 10 πόντους στο δεκάλεπτο, με την επιθετική επίδοση του Τριφυλλιού να είναι η δεύτερη πιο αρνητική στην ιστορία του στην Euroleague, μετά τους 21 στο 5ο παιχνίδι της σεζόν 2013-14 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα στα play offs.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε τον Ουάιτ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του έδειξε να έχει σφυγμό, με τον Αμερικανό φόργουορντ να παίρνει στην πλάτη του το Τριφύλλι και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πράσινους να βρίσκονται στο -15, εξαιτίας των κακών αποφάσεων στα τελευταία λεπτά.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός, βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στο 32′, όμως στη συνέχεια “έτρεξε” ένα σερί 24-8, έχοντας επιμέρους 33-22 στο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φτάσει τη διαφορά αρχικά στο -7 (66-59) με τρίποντο του Μέικον στο 38′ και στη συνέχεια στο -3 (74-71) με εύστοχη εκτέλεση του Παπαπέτρου πίσω από την γραμμή των 6.75μ.

Ο Γουίλμπεκιν πήγε στην γραμμή στα 24″ και αστόχησε μία βολή (75-71) με τον Μέικον στη συνέχεια στα 8″ να πετυχαίνει δίποντο και να κάνει το 75-73, στέλνοντας και πάλι τον Γουίλμπεκιν στις βολές, με τον Αμερικανό γκαρντ ωστόσο να ευστοχεί και στις δύο και να διαμορφώνει το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73