Μάγκες Νέοι, “διπλό” με ανατροπή στον Πειραιά!

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 3-2 του Ολυμπιακού στον Ρέντη σε ένα ντέρμπι με συγκινήσεις και ανατροπές. Σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, η Κ19 του Τριφυλλιού κατάφερε να πάρει το “διπλό” στην έδρα του “αιώνιου”. Σκόρερ για τους Πράσινους οι Φρόκου (20′), Καλοσκάμης (75′) και Τόρρα (87′).

Του Αργύρη Ντέμου

Οι Πράσινοι πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς και απείλησαν πρώτοι μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου από τους γηπεδούχους, ο Βολάκης βρέθηκε έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Παπαδούδη.

Οι Νέοι του Τριφυλλιού συνέχισαν να πιέζουν και με συνεχόμενα κόρνερ, λίγο μετά το δεκάλεπτο, έσφιγγε τον κλοιό. Το 0-1 ήρθε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο ντέρμπι. Μετά από μία οργανωμένη επίθεση από την αριστερή πτέρυγα, κάτοχος έγινε ο Φρόκου ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ, αρκετά έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 0-2 στο 26’. Ο Ζαφείρης βρήκε με όμορφη σέντρα τον Μπιλάλ, ο Αιγύπτιος πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού με εξαιρετικά αντανακλαστικά κράτησε το 0-1.

Παρά την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Στο 41’ Μετά από ένα λάθος στον χώρο του κέντρου, οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην κόντρα και ο Σπυριδάκης με σουτ στο δεξί “παραθυράκι” του Κλίντμαν ισοφάρισε σε 1-1.

Με… φόρα από το γκολ στα τελειώματα του πρώτου μέρους, οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά και στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Μάλιστα λίγο έλειψε να κάνουν και το 2-1 στο 48’ αλλά ο Κλίντμαν απέκρουσε δύσκολα στη δεξιά του γωνία το σουτ του Κασέμι. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερό του γκολ. Μετά από κόρνερ του Σπυριδάκη, ο Κουτσίδης με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Παρά την πρωτοβουλία κινήσεων των Πειραιωτών, ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 75’. Ο Μπιλάλ βρήκε εξαιρετικά τον Τόρρα στην πλάτη της άμυνας, εκείνος σέντραρε για τον Καλοσκάμη με τον μεσοεπιθετικό του Τριφυλλιού να προλαβαίνει τον Παπαδούδη και να ισοφαρίζει.

Το ματς μετά το 2-2 έγινε “ροντεό” με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για γκολ. Οι “ερυθρόλευκοι” με δύο δοκάρια δοκάρια του Πετρόπουλου δεν κατάφεραν να κάνουν το 3-2, ενώ το Τριφύλλι είχε κι εκείνο τις “στιγμές” του με πλαγιοκοπήσεις, κυρίως από τα δεξιά, αλλά το 2-2 παρέμενε σε ένα 5 πεντάλεπτο με τη μπάλα να πηγαίνει συνεχώς πάνω-κάτω. Η επική ανατροπή του Τριφυλλιού ολοκληρώθηκε λίγο πριν το φινάλε του ματς. Στο 87′ ο Καλός μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων, γύρισε συρτά και ο Τόρρα με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-3 σε έναν θρίαμβο για τα παιδιά του Παναθηναϊκού που δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν με ανατροπή στην ανατροπή των Πειραιωτών.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Φρέρης, Κεραμίδας, Κουτσίδης, Χριστοφιλόπουλος, Νικολής, Σπυριδάκης (Πετρόπουλος), Χρήστου (Κυρσανίδης), Σταμούλης (73′ Μοίρας), Κασέμι (56’ Πατήρας) και Καράκουτης (64’ Παπαδάκος).

Παναθηναϊκός (Σάμιος): Κλίντμαν, Ζαφείρης (70’ Καμαρός), Καρνέσης, Προδρομίτης (64’ Χαχούλης), Παυλάκης, Κωστόπουλος (64’ Πορφυρόπουλος), Φρόκου, Καλοσκάμης, Κυριόπουλος (64’ Τόρρα), Βολάκης (46’ Καλός) και Μπιλάλ.