“Μαγικός” Νέντοβιτς “κατατρόπωσε” τη Φενέρ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς που έκανε “όργια” στο παρκέ του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 82-68, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη στην Euroleague και πρώτη εντός έδρας φέτος. Ο Σέρβος ολοκλήρωσε το ματς με 28 πόντους και 7/12 τρίποντα!

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Οι Πράσινοι δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα και με τον Κίφερ Σάικς να δείχνει αισθητά βελτιωμένος, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 11 πόντους και 3 τρίποντα, δεν αντιμετώπισαν κάποιο σοβαρό πρόβλημα κόντρα στους Τούρκους.

Με το πόδι πατημένο στο… γκάζι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πολλή όρεξη την αναμέτρηση, κάτι που φάνηκε από τις πρώτες κατοχές του παιχνιδιού, με τους Πράσινους να ξεφεύγουν γρήγορα στο σκορ με 7-3 στο 4′ χάρη σε 5 πόντους του Φόστερ. Το Τριφύλλι βρήκε νωρίς ρυθμό και ανέβαζε τη διαφορά σταδιακά για να φτάσει στο +8 (15-7) στο 6΄ με τρίποντο του Σάικς.

Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι στη Φενέρμπαχτσε, με την καλή άμυνα να του δίνει ώθηση και στη επίθεση, με τη διαφορά να κλείνει στο +9 για το Τριφύλλι στο πρώτο δεκάλεπτο και τους Πράσινους να έχουν δεχτεί μόλις 13 πόντους και έχουν πετύχει 22.

Για πρώτη φορά +12 και… αποβολή Κοκόσκοφ

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Τριφυλλιού μπήκαν και πάλι με ενέργεια στο παιχνίδι τους και παρά την είσοδο του Μαχμούτογλου που έδωσε βοήθειες στην περιφέρεια της Φενέρμπαχτσε δεν είχε πρόβλημα να στείλει για πρώτη φορά το ματς στους 10 (25-15) στο 11′. Οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως είχαν ανεξήγητα πολλά νεύρα τόσο στο παρκέ όσο και στον πάγκο.

Παρότι κατάφεραν να μειώσουν σε 27-23 στο 13′ με τρίποντο του Έντι είχαν ήδη δεχτεί δύο τεχνικές ποινές, μία στον πάγκο και μία στο Κοκόσκοφ. Οι τρεις διαιτητές δεν ανέχτηκαν τις διαμαρτυρίες του προπονητή της Φενέρμπαχτσε και με τρίτη τεχνική ποινή τον απέβαλαν από το ματς.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό των Τούρκων και με επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα έστειλε για πρώτη φορά το παιχνίδι στο +12, προηγούμενος με 37-25 στο 18″, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη από ασίστ του Μποχωρίδη. Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε βρήκαν όμως λύσεις και με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 37-30 στο ημίχρονο.

Έχασε τη διαφορά, κέρδισε τον Σάικς

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νωχελικά και επέτρεψε στη Φενέρμπαχτσε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να ισοφαρίσει με κάρφωμα του Ντουβερίογλου. Είχαν προηγηθεί κακές επιλογές των παικτών του Τριφυλλιού, με τον Σάικς όμως να μιλάει την κρίσιμη ώρα.

Ο Αμερικανός μαζί με τον Νέντοβιτς πήραν στις πλάτες τους τον Παναθηναϊκό και επανέφεραν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με τον Σάικς να ευστοχεί σε τρίποντο για το 54-45 στο 28′ και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Πράσινους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 62-56.

Το κερασάκι στην τούρτα και ο “οργιώδης” Νέντοβιτς!

Η τέταρτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Νεμάνια Νέντοβιτς, με τον Σέρβο να μοιάζει πραγματικά ασταμάτητος στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο “Νέντο” δεν καταλάβαινε τίποτα και παρότι είδε τη Φενέρ να πλησιάζει στους 5 (67-62) στο 35΄, πήρε και πάλι το “όπλο” του και τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.