«Λύγισαν» οι Κορασίδες κόντρα στον ΟΦΗ

Οι Κορασίδες δεν κατάφεραν να ξεκινήσουν με νίκη τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ κόντρα στον ΟΦΗ.
Δεν τα κατάφεραν στα τελευταία δευτερόλεπτα κόντρα στην ομάδα από το Ηράκλειο με 64-65 και πλέον θα ψάξουν τη νίκη στο αυριανό ματς με τον Παναθλητικό . Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σχεδόν σε όλη την διάρκεια του .
Οι “πράσινες” αιφνιδιάστηκε στην αρχή του ματς ωστόσο κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 21-19 στη λήξη της πρώτης περιόδου.Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟ ήταν σχετικά σταθερός στην επίθεση ωστόσο δέχτηκε αρκετούς πόντους στην άμυνα με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο ημίχρονο με 40-43.

Η Τρίτη περίοδος ήταν για γερά νεύρα καθώς σημαδεύτηκε από αστοχία και σκληρές άμυνες με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν ισόπαλες στη λήξη της με 50-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν ο ΟΦΗ έβαλε το καλάθι της νίκης με τη λήξη του ματς. Από πλευράς ΠΑΟ ξεχώρισαν οι Φραγκούλη (13π.), Γιαννακοπούλου (12π.) και Ζιάκκα (12π.-9 ριμπάουντ) καθώς και η Φελούρη με 6 ασίστ.

Επόμενος αγώνας για τις Κορασίδες είναι αύριο στις 3μ.μ. στο κλειστό της Καισαριανής κόντρα στον Παναθλητικό. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος ο Απόλλων Πτολεμαϊδας επιβλήθηκε της Άμιλλας με 75-42.