Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός 0-1: Κέρδισε, αλλά προβλημάτισε στη Βοιωτία

Ο στόχος νίκης επετεύχθη για τον Παναθηναϊκό στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, καθώς το Τριφύλλι κέρδισε 1-0 τους Βοιωτούς με γκολ του Βέρμπιτς στο 35ο λεπτό, ωστόσο σε τρίτο συνεχόμενο ματς οι Πράσινοι προβλημάτισαν με την αγωνιστική τους εικόνα. Και όλα αυτά λίγες ημέρες πριν από το Αθηναϊκό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Αργό τέμπο από το Τριφύλλι, προβλέψιμη επιθετική ανάπτυξη, κενά στη μεσαία γραμμή και πολλά λάθη από τους Πράσινους στο ματς με τον Λεβαδειακό, έλειπε η ενέργεια και το εναλλακτικό πλάνο στο ματς, διπλάσιες τελικές προσπάθειες έκαναν οι γηπεδούχοι!

Δεκάλεπτο ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθείς Πούχατς, σκηνές ντροπής στη Λιβαδειά και καθυστέρηση στην έναρξη του δεύτερου μέρους εξαιτίας της αναίτιας χρήσης δακρυγόνου από την Αστυνομία και της ρίψης του στη… εξέδρα που ήταν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού! To αποτέλεσμα αυτής της παράλογης ενέργειας από την Αστυνομία ήταν να μπουν στο γήπεδο αρκετοί φίλαθλοι για να προφυλαχθούν και να μπορέσουν να αναπνεύσουν, ενώ ένας οπαδός του Παναθηναϊκού μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με αναπνευστικά προβλήματα.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε άλλο ένα παιχνίδι, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς διατήρησε το 1-4-3-3 με τον Μπρινιόλι τερματοφύλακα και τους Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ και Κώτσιρα (δεξιά) στην άμυνα.

Αμυντικός μέσος ήταν ο Κουρμπέλης, “οκτάρι” ο Τσέριν και “δεκάρι” ο Μπερνάρ, στις πτέρυγες της επίθεσης βρέθηκαν οι Βέρμπιτς (αριστερά) και Παλάσιος (δεξιά), ενώ ο Σπόραρ ήταν στην κορυφή.

Το παιχνίδι

Προβληματική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, καθώς οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋπουέσεις για να απειλήσουν τους γηπεδούχους.

Το Τριφύλλι έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια – και μοναδική στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα – στο 2ο λεπτό με τον Χουάνκαρ, ενώ οι Βοιωτοί απείλησαν στο 14ο λεπτό με τον Τορό και στο 26ο λεπτό με τον Μουτίνιο.

Το Τριφύλλι έκανε… αισθητή την παρουσία του στο 31ο λεπτό με άστοχη κεφαλιά του Κουρμπέλη, ενώ στο 35ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον Παναθηναϊκό, το οποίο ήταν… σλοβένικη υπόθεση.

Ο Σπόραρ μετά από μεγάλη μπαλιά του Μάγκνουσον βρέθηκε στην περιοχή του Λεβαδειακού, πάσαρε στον Βέρμπιτς και ο τελευταίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ στη Βοιωτία.

Οι Πράσινοι έχασαν ευκαιρία στο 45′ με σουτ του Παλάσιος στην κόντρα επίθεση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είχαν δοκάρι με τον Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός έκλεψε με τον Βέρμπιτς, ο οποίος πάσαρε στον Σπόραρ. Ο διεθνής Σλοβένος επιθετικός έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Λεβαδειακού και στη συνέχεια βγήκε εκτός γηπέδου.

Η προβληματική εικόνα του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Πράσινοι ήταν νευρικοί, με αρκετά λάθη στο παιχνίδι τους και κενά στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που έδειξε να βγάζει περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο.

Οι Βοιωτοί έχασαν ευκαιρία στο 49ο λεπτό με σουτ του Συμελίδη, ο Παναθηναϊκός “απάντησε” στο 55′ με διαγώνιο σουτ του Παλάσιος, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 63ο λεπτό.

Μετά από απίθανο λάθος του Χουάνκαρ, ο Βρακάς έκλεψε τη μπάλα και έκανε το σουτ, ωστόσο ο Μπρινιόλι με εκπληκτική επέμβαση διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Ο Λεβαδειακός έχασε ευκαιρία στο 73′ με τον Τορό, ενώ ο Πούχατς στην παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 81′, ωστόσο το VAR του στέρησε τη χαρά του γκολ, καθώς ο διαιτητής θεώρησε ότι ο Ιωαννίδης είχε κάνει φάουλ στην αρχή της φάσης.

Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός 0-1

Σκόρερ: 35′ Βέρμπιτς
Κίτρινες κάρτες: 39′ Συμελίδης
Κόκκινη κάρτα:

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας), Θανασιάς (Ηπείρου), 4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βήχος, Τσάπρας, Μπαχανάκ, Χάμοντ (65′ Μεχία), Νίκας (46′ Βρακάς), Μουτίνιο, Τορό (76′ Λούα Λούα), Συμελίδης (84′ Γιαννιώτας), Δούμτσιος (76′ Τσιριγώτης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (80′ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (80′ Πούχατς), Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (69′ Τσοκάι), Παλάσιος, Σπόραρ (80′ Ιωαννίδης).