Λευκή πετσέτα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι πράσινοι ατύχησαν να δεχτούν γκολ στην πρώτη ευκαιρία του Δικέφαλου και εν συνεχεία δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Οι φιλοξενούμενοι σε αντίθεση με το παιχνίδι του πρωταθλήματος, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν την κατοχή και μετέφεραν την πίεση στην πλευράτων πράσινων. Μόλις στο τρίτολεπτό, ο Μπίσεσβαρ σούταρε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Διούδης απέκρουσε σε κόρνερ. Μετά το πέρασμα του πεντάλεπτου το Τριφύλλι ισορρόπησε το ματς και έφτασε μια ανάσα από το 1-0. Οι γηπεδούχοι ξεδιπλώθηκαν εξαιρετικά στο ανοιχτό γήπεδο, ο Χατζηθεοδωρίδης βγήκε απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και άνοιξε το σκορ. Ο Πέλκας πέρασε σαν σταματημένους πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού, πάσαρε στον Σβιντέρσκι και ο Πολωνός “τιμώρησε” τους πράσινους.

Μέχρι να συνέλθουν οι παίκτες του Τριφυλλιού, οι ασπρόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Η πρώτη καλή ενέργεια των παικτών του Γιώργου Δώνη έγινε στο 21′, με τον Νατζ να πατάει περιοχή αλλά το γύρισμα του κόντραρε στα σώματα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Πασχαλάκης και πάλι είπε “όχι” κρατώντας το μηδέν. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους οι πράσινοι έβαλαν τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ αυτή την πίεση.

Ο Δώνης πέρασε στο γήπεδο τον Αγιούμπ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο τεχνικός του Τριφυλλιού τα έπαιξε όλα για όλα στο 58′ περνώντας εντός τον Περέα. Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν λογικό, ήταν αρκετά πεσμένος με τις δύο ομάδες να αποδέχονται τη… μοίρα τους. Οι πράσινοι απείλησαν σε τρεις περιπτώσεις με τον Μακέντα (δις) και τον Γιόχανσον αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το 0-1 να είναι το τελικόσκορ.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Κουρμπέλης, Νάγκι (46’ Αγιούμπ), Ζαχίντ (70’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (58’ Περέα), Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βεϊρίνια, Βαρέλα (86’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (63’ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (72’ Άκπομ).