League Cup: Έτοιμοι να σφραγίσουν την πρόκριση στον τελικό οι πρωταθλητές

Η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού θα αντιμετωπίσει σήμερα (21/1) στις 20:00 τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του League Cup (live streaming από το Trifilara.gr).

Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς οι “πράσινοι” είχαν επικρατήσει εύκολα με 3-0 του αντιπάλου τους στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Έτσι χρειάζονται μόλις δύο σετ για να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό. Σε περίπτωση επικράτησης των γηπεδούχων με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε οι δύο “μονομάχοι” θα λύσουν τις διαφορές τους στο “χρυσό” σετ.

Αντίπαλος των πρωταθλητών (αν προκριθούν) στον τελικό θα είναι ο νικητής του Ζευγαριού Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου. Στην πρώτη αναμέτρηση οι “νησιώτες” είχαν κερδίσει τους “ερυθρόλευκους” με 3-1 στην έδρα τους. Ως εκ τούτου χρειάζονται και αυτοί δύο σετ για να ολοκληρώσουν την έκπληξη.

Ο προπονητής των πρωταθλητών Δημήτρης Ανδρεόπουλος πρόκειται να έχει όλους τους παίκτες του στη διάθεσή του, με εξαίρεση των Μπρέντεν Σάντερ.

Ο Αμερικανός ακραίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στις εγχώριες διοργανώσεις, εξαιτίας του περιορισμού που υπάρχει στις θέσεις των ξένων. Σε περίπτωση που ο 58χρονος τεχνικός αποφασίσει να τον χρησιμοποιήσει, τότε θα πρέπει να αφήσει έξω έναν εκ των Γίρι Κόβαρ (το πιθανότερο), Άξελ Γιάκομπσεν, Βίκτορ Λούκας Ρανγκέλ και Φερνάντο Ερνάντεζ.

Αυτό θα είναι το τρίτο φετινό ματς των δύο ομάδων, με τους δύο “μονομάχους” να μετρούν από μία “καθαρή” νίκη (με 3-0 σετ). Για την ακρίβεια ο Μίλων κέρδισε εύκολα το “τριφύλλι” στο ματς του πρωταθλήματος, ενώ οι πρωταθλητές πήραν την εκδίκησή τους στην πρώτη αναμέτρηση για το League Cup.