Λαύριο – Παναθηναϊκός 94-89: Ήταν σε… άλλο γήπεδο (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος στον δεύτερο τελικό κόντρα στο Λαύριο και γνώρισε την ήττα στην παράταση (81-81 κ.δ.) με 94-89. Στο 1-1 πλέον η σειρά, με το τρίτο παιχνίδι να διεξάγεται τη Δευτέρα (9/6) στο ΟΑΚΑ. Μόνο κεκλεισμένων δεν ήταν αναμέτρηση, με το κλειστό να είναι σχεδόν γεμάτο!

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Για το Τριφύλλι ξεχώρισαν οι Τι Τζέι Μπρέι και Μάριο Χεζόνια με 18 πόντους έκαστος, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σκόραραν και οι Ντίνος Μήτογλου και Ιωάννης Παπαπέτρου με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

To ματς

Με άμυνα για… κλάματα!

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο παρκέ, με τους Πράσινους να παίζουν άμυνα για κλάματα. Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τα “κενά” του Τριφυλλιού και προηγήθηκε με 15- 5 στο 4′ και 20-8 στο 7′ και τους παίκτες του Κάτας να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η ομάδα του Σερέλη έφτασε ακόμα και στο +13 (23-10) στο 8′, με τους κυπελλούχους Ελλάδας να μειώνουν σε 23-15 στο 9′ , για να λήξει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 28-18.

Μπρέι και Κασελάκης άλλαξαν το παιχνίδι

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα, με τον Κασελάκη να αλλάζει την εικόνα του Τριφυλλιού στο πρώτο μισό και τον Μπρέι να “κουβαλάει” τους Πράσινους επιθετικά. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας “έτρεξαν” ένα σερί 2-13 στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και μάζεψαν άμεσα τη διαφορά, περνώντας και μπροστά με 30-31 στο 15′ για πρώτη φορά στο ματς. Η αναμέτρηση πήγαινε πόντο-πόντο, με το Λαύριο στο 19′ να ξεφεύγει με +4 (39-35) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-40.

Με σερί 10-0 έβαλε τις βάσεις για το 2-0

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 43-48 στο 24′ “τρέχοντας ένα αρχικό 2-8, αλλά το Λαύριο να ισοφαρίζει σε 51-51 στο 26′, αλλά το Τριφύλλι να έχει άμεση απάντηση και με ένα επιμέρους 0-10 μέσα σε 3 λεπτά μετατρέποντας το σκορ σε 51-61 στο 29′ και παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με τους κυπελλούχους Ελλάδας να προηγούνται με 56-63.

“Αυτοκτόνησε” και… παράταση

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να “γκρεμίσει” ότι έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο μείωσε σε 59-63 στο 31′, με το Τριφύλλι να προβάδισμα με 61-68 στο 32′, αλλά στη συνέχεια να “εξαφανίζεται” από το γήπεδο και να δίνει την ευκαιρία στο Λαύριο, όχι μόνο να ισοφαρίσει (72-72) στο 37′, αλλά και να περνάει μπροστά με 78-75. Οι Πράσινοι έφεραν το ματς στο ίσια και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Χεζόνια αστόχησε και το τελικό 81-81 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

“Κοιμήθηκε” και στο έξτρα πεντάλεπτο και… 1-1

Στην παράταση το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά ένα επιθετικό “ξέσπασμα” του Λαυρίου, με κύριους εκφραστές του Μουράτο και Ντιαλό έφερε μπροστά την ομάδα του Σερέλη με 91-87 στο 44′, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να συνέλθει στο παρκέ και το Λαύριο να φτάνει στη νίκη με 94-89 και να ισοφαρίζει τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 28-18. 41-40, 56-63, 81-81 (κ.δ.), 94-89