Λαύριο – Παναθηναϊκός 82-91: Με το… δεξί στη νέα εποχή!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Λαύριο και μπήκε με το… δεξί στη νέα εποχή των Βόβορα, Πεδουλάκη, Σερέλη και των υπολοίπων, σε ένα αγώνα που έλαβε χώρα για το πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στο Λαύριο, όμως από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι, ανέκτησε μία διαφορά δέκα πόντων την οποία κράτησε μέχρι το τέλος, παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στο Λαύριο και τον Μουράτο, ο οποίος με δέκα πόντους ήταν ο καλύτερος για τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους κυρίως από βολές με τον Παπαπέτρου πρώτο σκόρερ με έξι πόντους. Κάποια στιγμή μάλιστα, το Λαύριο έτρεξε ένα επιμέρους 11-0 και αύξησε τη διαφορά στους δέκα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις, αλλά παράλληλα να πιέζεται από την ενέργεια των παικτών του Λαυρίου. Ο Κακλαμανάκης ανέλαβε δράση στο δεύτερο δεκάλεπτο και κάπως έτσι, η ανάπαυλα έπεσε με 90 πόντους και ισοπαλία μεταξύ των δύο σε ένα σπουδαίο πρώτο μέρος.

Με τον Μέικον να είναι μακράν ο κορυφαίος σε καλάθια και δημιουργία, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ μέχρι και το +11. Το σκληροτράχηλο Λαύριο, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γουίλιαμς που πέτυχε 4/4 τρίποντα μέσα σε ένα λεπτό, πλησίασε στους δύο στο 26′, αλλά οι «Πράσινοι» ξαναβρήκαν τον εαυτό τους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο, μπροστά με 71-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο είχε όρεξη και πίεσε, δείχνοντας ότι αυτή η ομάδα ποτέ δεν τα παρατά. Ο Παναθηναϊκός όμως με την εμπειρία και την ποιότητα των παικτών του, κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο +10 και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 91-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91.

Λαύριο Megabolt (Καμπερίδης): Βον 19 (2), Σάβατζ, Μουράτος 12 (1), Κακλαμανάκης 13, Περσίδης 5 (1), Νικολαϊδης 16, Αμίνου 2, Πιλάβιος 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4), Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Φιλοξενίδης.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μέικον 21 (5), Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 21 (1), Γουάιτ 20 (2), Έβανς 15 (1), Καββαδάς 5, Κασελάκης 2, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 2, Αβδάλας, Χουγκάζ.