Λάρισα – Παναθηναϊκός 89-98: Δυνατή “προπόνηση” πριν τη “διαβολοβδομάδα” (vid)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε και από τη Λάρισα στην 12η αγωνιστική της Basket League, με τους Πράσινους να επικρατούν της τοπική ομάδας με 98-89 και να παραμένουν μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρωταγωνιστές για το Τριφύλλι οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Ντίνος Μήτογλου που σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Λευτέρης Μποχωρίδης που πρόσθεσε άλλους 12. Στους 12 ο Ζακ Όγκαστ και στους 9 ο Μάρκους Φόστερ που πήρε λεπτά συμμτεοχής.

Με το μυαλό κάπου μεταξύ Χίμκι και Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός στο παιχνίδι, με τους Πράσινους να μην είναι συγκεντρωμένοι, έχοντας το μυαλό τους κάπου ανάμεσα στο ματς με τη Χίμκι και επερχόμενο με τη Ρεάλ. Οι Πράσινοι υπέπεσαν σε 3 λάθη στην πρώτη περίοδο, δίνοντας την ευκαιρία στη Λάρισα να βρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να δεχτούν 25 πόντους.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 7-9 στο 3′, όμως κάτι τα λάθη των παικτών του Κάτας, κάτι ο ενθουσιασμός των Λαρισαίων έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Παπανικολόπουλου να προηγηθεί ακόμα και με 6 πόντους (19-13) στο 7′, με τους Πράσινους να κλείνουν την “ψαλίδα’ στο τέλος της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 25-23.

Κρατάει Βουγιούκα-Μποχωρίδη, “πετάει” τους 49 πόντους

Στη δεύτερη περίοδος ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα χάρη την παρουσία των Μποχωρίδη και Βουγιούκα, οι οποίοι βοήθησαν τους Πράσινους σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο το Τριφύλλι προβλημάτισε με τους 49 πόντους που δέχθηκε στο ημίχρονο από τη Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα γρήγορο σερί 2-10 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, κάνοντας το σκορ 27-33, με τους Λαρισαίους να επιστρέφουν και πάλι όμως στο πόντο (34-35) στο 14′. Οι Πράσινοι με την είσοδο του Βουγιούκα στο παρκέ βρήκαν σημείο αναφοράς στη ρακέτα και με τον Μποχωρίδη να παίρνει προσπάθειες στην επίθεση προηγήθηκαν με 42-54 στο 19′, όμως στη συνέχεια χαλάρωσαν και πάλι με αποτέλεσμα η Λάρισα να μειώσει στο ημίχρονο σε 49-56.

Πήρε “ανάσα” στην τρίτη περίοδο

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να παγιώσει μία διαφορά κόντρα στους 10 πόντους, παίρνοντας μία “ανάσα’ στο παιχνίδι, ωστόσο όσες φορές κι αν προσπάθησε να “καθαρίσει” την αναμέτρηση δεν τα κατάφερε. Έδωσε χρόνο και στον Φόστερ ο Κάτας, με τον Αμερικανό να αντιδρά.

Οι Πράσινοι είδαν τη Λάρισα να μειώνει στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου σε 54-56 στο 22′, με το Τριφύλλι να “αφυπνίζεται’ στη συνέχει και να φέρνει τη διαφορά στο +9 (58-67) στο 25′, για να κλείσει την περίοδο με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 66-74, αλλά να μην έχει “καθαρίσει” το παιχνίδι.

Έδωσε τέλος νωρίς στην τέταρτη περίοδο

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε όρεξη για περιπέτειες στην τέταρτη περίοδο, με τους Πράσινους να στέλνουν γρήγορα το παιχνίδι πάνω από τους 10 πόντους και να “καθαρίζουν” το ματς περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 75-90 στο 35′ και ουσιαστικά η σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος.

Ο Κάτας μέχρι το τέλος του αγώνα δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα ενόψει της διαβολοβδομάδας και τα παιχνίδια με τη Ρεάλ και τη Βαλένθια, δίνοντας αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Φόστερ.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98.