Λαμία-Παναθηναϊκός 1-3: Ψυχωμένο διπλό-ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να “πέταξε” ένα ολόκληρο ημίχρονο, να βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη ευκαιρία της Λαμίας, αλλά με αντείθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και πάρει ένα διπλό με… τσαμπουκά. Το ματς είχε… στραβώσει με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην πρώτη τους ευκαιρία, τον Καρλίτος να τραυματίζεται, αλλά οι Πράσινοι δεν τα παράτησαν και με κορυφαίους τους Βιγιαφάνιες, Λούντκβιστ αλλά και βοήθεια από τον πάγκο με τους Μακέντα-Μαουρίσιο να συμβάλλουν τα μέγιστα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 1-3 (25′ Αραμπούλι-56′ Λούντκβιστ, 86′ Μακέντα, 87′ Μαουρίσιο).

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τους Πράσινους με εκπλήξεις, αλλάζοντας και τον σχηματισμό από 4-4-2 σε 4-3-3 με τον Ρούμπεν ως κόφτη και τους Λούντκβιστ-Βιγιαφάνιες ως εσωτερικούς μέσους. Μάλιστα, σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς του Παναθηναϊκού, ο Ισπανός αμυντικός μέσος δεν ερχόταν ανάμεσα στα δύο στόπερ για να οργανώσει το παιχνίδι των Πράσινων.

Χωρίς καμία ευκαιρία πέρασαν τα πρώτα λεπτά του ματς, με τους δύο προπονητές να αναγκάζονται να αναπροσαρμόσουν τα πλάνα τους, καθώς Τζανδάρης (18’) και Καρλίτος (28’) αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού.

Για ακόμη ένα ματς όμως, ο Παναθηναϊκός… κατάφερε να δεχθεί γκολ στην πρώτη απειλή της αντίπαλης ομάδας. Στο 35ο λεπτό του αγώνα, ο Μανούσος σέντραρε από αριστερά, ο Αραμπούλι βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας των Πράσινων με αντίπαλο τον Χουάνκαρ και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Οι Πράσινοι πλησίασαν στην ισοφάριση στο 43’ με τον Λούντκβιστ να βρίσκει με τακουνάκι τον Χουάνκαρ μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 56’ με σουτ του Λούντκβιστ. Ο Βιγιαφάνιες ελίχθηκε εξαιρετικά έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, έδωσε στον Σουηδό ο οποίος δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-1.

Μετά το γκολ του Τριφυλλιού ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τους Πράσινους να φτάνουν μία ανάσα και από την επίτευξη δεύτερου τέρματος. Στο 61’ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έφυγαν στην κόντρα 3 με 1, αλλά ο Μακέντα αρχικά και εν συνεχεία ο Βιτάλ καθυστέρησαν χαρακτηριστικά δίνοντας τη δυνατότητα στους αμυνόμενους να γυρίσουν και να κόψουν, πριν ο Βραζιλιάνος εκτελέσει.

Από το 70′ και μετά το ματς έγινε… ροντέο με αποτέλεσμα να δηνιουργηθούν αρκετοί χώροι στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων. Οι πράσινοι είχαν την ατυχία να δουν και τον πολύ καλό Λούντκβιστ να αποχωρεί με τραυματισμό στον αστράγαλο. Παρ’ όλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, παίρνοντας και σηματνική βοήθεια από τον πάγκο έφτασαν στην νίκη-ανατροπή.

Αρχικά στο 86′ ο Μαουρίσιο, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, κέρδισε πέναλτι με τον Μακέντα να εκτελεί εύστοχα για το 1-2. Δευτερόλεπτα αργότερα και με τους πανηγυρισμούς να μην έχουν κοπάσει, ο Μαουρίσιο κε κοντινό πλασέ, μετά από πλαγιοκόπηση του Αϊτόρ και ασίστ του Μακέντα, έγραψε το τελικό 1-3. Αυτό ήταν το πρώτο “διπλό” του Τριφυλλιού φέτος το οποίο τον επαναφέρει στη ζώνη των play off.

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (73’ Σκόνδρας), Προβυδάκης, Τζανδάρης (18’ Ταϊρόν), Γκέντσογλου, Αραμπούλι (70’ Τσούκαλος), Μανούσος

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Λούντκβιστ (77’ Μαουρίσιο), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (64’ Παλάσιος), Βιτάλ (77’ Αϊτόρ), Καρλίτος (28’ Μακέντα)