Κοχόνες από Καρλίτος και Μακέντα, 2-2 με ΟΦΗ

Παναθηναϊκός και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα εντυπωσιακό ματς. Οι “πράσινοι” θα μπορούσαν εύκολα να φύγουν με τη νίκη από το Ηράκλειο, ωστόσο εν τέλει πήραν την ισοπαλία με γκολ του Μακέντα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μοιραίος για το Τριφύλλι ήταν ο Χατζηγιοβάνης ο οποίος αστόχησε σε δύο τετ α τετ και έκανε το λάθος από όπου προήρθε το 1-0, ενώ και ο “Κίκο” αστόχησε σε πέναλτι στο 54ο λεπτό.

Οι “πράσινοι” μπήκαν με αρκετή όρεξη στο ματς και πίεσαν τους γηπεδούχους στο πρώτο πεντάλεπτο. Μάλιστα ο Βέλεθ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 4′ με τον Γιαννούλη να τον προλαβαίνει τελευταία στιγμή, σε μία φάση που ξεκίνησε από κόρνερ του Μπουζούκη.

Οι κρητικοί ισορρόπησαν το ματς στη συνέχεια, έχοντας τον έλεγχο της κατοχής. Παρόλα αυτά και πάλι το Τριφύλλι έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Στο 23′ ο Σάντσες βρήκε με εξαιρετική σέντρα τον Καρλίτος, όμως ο Βάτερμαν απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή του Ισπανού.

Ο ΟΦΗ ευτύχησε να προηγηθεί στο 37ο λεπτό με γκολ του Στάρτζεον. Ο Στάικος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού, σούταρε με δύναμη, αλλά ο Διούδης απέκρουσε. Εν συνεχεία στο ριμπάουντ έτρεξε μόνο ο Στάρτζεον, με τον γκολκίπερ των “πράσινων” να μην καταφέρνει να διατηρήσει την εστία του ανέπαφη αυτή τη φορά.

Δευτερόλεπτα μετά το 1-0, ο Στάρτζεον λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι, αλλά το πλασαριστό σουτ που δοκίμασε πέρασε ελάχιστα άουτ. Το 1-0 ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός όμως, μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο. Σε ένα δεκάλεπτο “φωτιά” οι φιλοξενούμενοι κόντεψαν φέρουν τούμπα όλο το ματς. Ο Χατζηγιοβάνης στο 47′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάτερμαν σε τετ α τετ, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Καρλίτος δεν του… χαρίστηκε.

Ο Ισπανός φορ στο 49′, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των κρητικών και σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Τριφυλλιού για το 1-1. Στο 54′ ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι από τον Μεγιάδο, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε το… χαλαρό χτύπημα του Ιταλού.

Οι γηπεδούχοι, μετά το καταιγιστικό δεκάλεπτο του Τριφυλλιού, αντέδρασαν. Ο Διούδης έκανε δύο απίστευτες επεμβάσεις σε κεφαλιές των Κοροβέση και Σαρδινέρο, κρατώντας το 1-1. Ωστόσο, η αντιμετώπιση των στημένων φάσεων ήταν το… αγκάθι και αυτό θα φαινόταν στη συνέχεια. Στο 77′, πάλι από στατική φάση, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν αντέδρασε σωστά και ο Μεγιάδο μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 των κρητικών.

Παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού δεν τα παράτησαν και πάλεψαν το ματς μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μακέντα εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Βάτερμαν και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-2.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε για ακόμη μία αγωνιστική χωρίς νίκη, έχοντας συγκεντρώσει 2 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές. Έτσι δυσκολεύει κι άλλο το έργο για κατάληψη μιας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη, μέσω της Superleague.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (73’ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάικος (73’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (80’ Γιάννου), Σαρδινέρο (88’ Βαφέας), Γρίβας.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες (87’ Πούγγουρας), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62’ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (70’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα, Μπουζούκης (88’ Καμπετσής), Καρλίτος.