Κι όμως, το Τριφύλλι παρά την γκέλα έπαιξε καλα…

Άτυχος και απρόσεκτος ο Παναθηναϊκός στο ματς της Τετάρτης επί του Αστέρα Τρίπολης.  Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία… αλλά  έξι παιχνίδια των πλέι οφ που το Τριφύλλι μένει άπραγο.  Από τις 4 Απριλίου οι “πράσινοι” αγνοούν τη λέξη νίκη και έχουν σημειώσει 1 νίκη 2 ήττες και 4ισοπαλίες .

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φαίνεται πως έχει έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης  ή απλά  δεν έχει καταλάβει πόσο βαριά είναι η “πράσινη” φανέλα. Η εικόνα του Τριφυλλιού ήταν σαφώς καλύτερη αν εξαιρέσουμε το πρώτο γκολ που δέχτηκαν οι “πράσινοι”…  Επιτέλους είδαμε έναν Παναθηναϊκό να παίζει επιθετικά  αλλά να υποκύπτει στα λάθη του και όχι από τον αντίπαλο.

Από το σφύριγμα του διαιτητή στη σέντρα του ματς ο Παναθηναϊκός απείλησε! Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με διαγώνιο σουτ στο 6ο λεπτό έστειλε τη μπάλα άουτ. Ωστόσο πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Αστέρας πλαγιοκοπησε πολύ ωραία, με Ριερα και Τιλικα δείχνοντας έτσι τον τρόπο παιχνιδιού του Ράσταβατς.

Ο Γιάννης Κώτσιρας έκανε το γέμισμα και ο αμαρκάριστος Ντάνι Σουάρεθ που είναι πολύ δυνατός στο ψηλό παιχνίδι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη στο 10 λεπτό. Ο 28χρονος γκολκίπερ την πλήρωσε και δεν μπόρεσε να αντιδράσει πάλι από λάθος της άμυνας. Ήταν η  πρώτη φορά που οι “πράσινοι” δέχτηκαν πρώτοι τέρμα στις τελευταίες επτά αγωνιστικές.

Έπρεπε να δεχθεί γκολ ο Παναθηναϊκός για να ξυπνήσει! Μετά το 0-1 οι “πράσινοι” άλλαξαν τελείως συμπεριφορά. Ο Ενγκμπακοτό έγινε πολύ δραστήριος και κυνηγούσε συνεχώς φάσεις. Από κλέψιμο του, και από ωραία μεταβίβαση η μπάλα πέρασε στον Λούκας Βιγιαφάνιες  που έκανε την μακρινή πάσα.

Ο Παπαδόπουλος έκανε λάθος εκτίμηση, βγήκε και δεν… βγήκε από την περιοχή του. Έτσι ο Τάσος Χατζηγιοβάνης “υπέγραψε” το 1-1 σε κενή εστία, στο “Απόστολος Νικολαΐδης”.

Επόμενη καλή στιγμή στην αναμέτρηση και πάλι για τον Παναθηναϊκό, με τον ορεξάτο Ενγκμπακοτό να πιάνει την κεφάλια και την μπάλα να περνά εκτός στο 34’.

Εκείνη τη στιμγή που ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να βγει μπροστά, ήρθε το πέναλτι… “Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως”, ή μάλλον όχι! Οι  αμυντικοί του Τριφυλλιού δεν είναι καλοί μαθητές…

Πάλι από τα πλάγια,  ο Τασουλής στέλνει τη μπάλα στον  Ριερα και αυτός μέσα στη περιοχή την περνά στον Μπαράλες.  Ο Αχιλλέας Πούγγουρας έριξε στο έδαφος τον Χερόνιμο Μπαράλες μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Η φάση, όπως ήταν λογικό, εξετάστηκε από το VAR.  H αρχική απόφαση δεν άλλαξε παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του Τριφυλλιού.

Ο Μπαράλες έκανε το 1-2  από την άσπρη βούλα  και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Που είναι η έκπληξη; Ο Αστέρας σε  2 τελικές πέτυχε 2 γκολ στο πρώτο μέρος.  Ούτε ο Παναθηναϊκός δεν το έχει καταφέρει! Οι Αρκάδες πήγαν με το σκορ υπέρ τους στα αποδυτήρια, κάνοντας πολύ πιο δύσκολο το έργο των “πρασίνων”.

Πάμε τώρα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά  στο δεύτερο μέρος και στο 53’ κέρδισε πέναλτι. Μετά από πάσα του Βιγιαφάνιες στον  Γιοάν Μολό και την εκπληκτική σέντρα του, ο  Ντάνι Σουάρεθ στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα χρησιμοποίησε και το χέρι του.

Ο διαιτητής Γκορτζίλας, συμβουλευόμενος και το VAR κατέδειξε την άσπρη βούλα και ο Χατζηγιοβάνης με ωραία εκτέλεση έκανε το 2-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Ο “Βίγια”  βοήθησε στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού μπροστά κάνοντας ένα τρομερό παιχνίδι. Όπως σας είχε ενημερώσει το “Τ”, οι “πράσινοι” έπρεπε να δημιουργούν από τα άκρα γιατί ο Αστέρας έπαιζε 4-2-3-1.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο πιο πολλά λάθη (στα τελειώματα)  έκανε η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι. Μετά το 60′ αρχίζει το απίστευτο κρεσέντο-ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από την πλευρά των γηπεδούχων.  Η στιγμή του αγώνα ήρθε στο 63’, όταν ο Φεντερίκο Μακέντα με εξαιρετικό τακουνάκι βρήκε τον Χουάνκαρ, με τον Ισπανό να τα κάνει όλα τέλεια εκτός από το τελείωμα.

Η δεύτερη τεράστια  ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 72’.  Η μπάλα έφτασε έπειτα από γέμισμα του Χουάνκαρ στη μεγάλη περιοχή, ο Ενγκμπακοτό έπιασε την πρώτη κεφαλιά και εν συνεχεία, ο Πούγγουρας βρήκε το δοκάρι, χάνοντας ακόμα μία φάση για την ομάδα του που έπαιζε μονότερμα  τους Αρκάδες. Μοιραίος ο Καρλίτος…  ήταν πίσω από τον Έλληνα αμυντικό, που αν άφηνε την μπάλα θα ήταν ένα πολύ ωραίο γκολ και φυσικά θα “κλείδωνε” το τρίποντο.

Στο 90ο λεπτό του ματς, πάλι από τα “μαγικά” πόδια του Βιγιαφάνιες  η μπάλα κατέληξε στον  Καρλίτος και από εκεί στον Σανκαρέ που βρέθηκε  τετ – α – τετ  απέναντι στον Παπαδόπουλο, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας. Ένα χαμένο γκολ που ίσως στερήσει την Ευρωπαϊκή έξοδο του Τριφυλλιού!

Ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε ορθά, επιχείρησε 40 γεμίσματα (34 εκ των οποίων ήταν από τα άκρα…), είχε πρόσφορο έδαφος με το 4-2-3-1 του Αστέρα. Το κακό  ήταν ότι μόλις 11 ήταν εύστοχα , ο “κακός” Μακέντα, οι εξαιρετικές επεμβάσεις των παικτών της Τρίπολης αλλά και οι λίγες φορές που γέμισαν ποσοτικά την περιοχή του Αστέρα, οι “πράσινοι”.

Τρομερό παιχνίδι σύμφωνα με τα στατιστικά, αν μη τι άλλο. Όμως, ουδείς μπορεί να πει με σιγουριά αν αποτελούν τυχαία γεγονότα ή κάτι παραπάνω. Πάντως, όπως αναφέρει και ο θυμόσοφος λαός, σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση… Ο Παναθηναϊκός πρέπει να ωριμάσει και να διορθώσει  αρκετά τα μετ’  όπισθεν αλλά και την επίθεση στα τελειώματα.