Κέρδισε 1-0, θέλει ακόμη δουλειά

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λεβαδειακού με 1-0 σε φιλική αναμέτρηση στο γήπεδο της Καλλιθέας. Σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Φεντερίκο Μακέντα με πέναλτι, σε μία αρκετά μέτρια εμφάνιση για τους “πράσινους“.

Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό στο πρώτο μέρος. Ο Ντάνι Πογιάτος είχε αρκετά παράπονα από τους παίκτες του τόσο δημιουργικά όσο και ανασταλτικά σε συγκεκριμένες φάσεις. Οι καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο ήταν ελάχιστες, με το Τριφύλλι να σημειώνει μία τελική προσπάθεια.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να προηγηθούν στο 39ο λεπτό, όταν ο Συμελίδης βγήκε απέναντι από τον Διούδη αλλά το σουτ του επιθετικού των Βοιωτών ήταν βιαστικό και πέρασε ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, οι “πράσινοι” είχαν την καλύτερή τους στγμή. Ο Κουρμπέλης βρήκε εξαιρετικά τον Αϊτόρ στην πλάτη της άμυνας, ο Ισπανός εξτρέμ γύρισε τη μπάλα, αλλά ο κίπερ του Λεβαδειακού έδιωξε τελευταία στιγμή πριν ο Καρλίτος στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν ελαφρώς βελτιωμένος, ιδιαίτερα και μετά την είσοδο του Χατζηγιοβάνη, ο οποίος έβρισκε τρόπο να… ξεκλειδώνει την άμυνα με ατομικές ενέργειες.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση συνέβη στο 58ο λεπτό. Ο Κουρμπέλης κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα μέσα στην περιοχή και ο Μακέντα ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών. Το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ίσως ήταν το κορυφαίο του Τριφυλλιού. Με συνεργασίες από τη δεξιά πτέρυγα δημιουργήθηκαν δύο ευκαιρίες, αλλά αρχικά το γύρισμα του Καρλίτος έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Γκέκα και εν συνεχεία, η σέντρα του Χατζηγιοβάνη πέρασε από Καρλίτος και Μακέντα.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Ζαγαρίτης (88′ Καραγιάννης), Σχένκεφελντ, Μαυρομμάτης (46′ Βέλεθ), Κουρμπέλης (88′ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Μπουζούκης (67′ Σερπέζης), Αϊτόρ (67′ Χατζηγιοβάνης), Σαβιέρ (46′ Μακέντα), Καρλίτος

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Γκέκας, Βήχος (84’ Κυριαζής), Καραχάλιος (84’ Πούλος), Τσάπρας (84’ Γεράκιος), Λιάγκας (46’ Θεοχάρης), Κάκο (46’ Νέτο), Μεχία (76’ Καραμπάς), Κονέ (64’ Παναγιώτου), Νίλι (64’ Τσιώλης), Μυτίδης (55’ Τζιώρας), Συμελίδης (76’ Βαγγέλοβ).