Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα αποκλεισμός από το Κύπελλο για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας στο Πόλο Ανδρών και αποκλείστηκε νωρίς από την διοργάνωση. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις 7 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στην φετινή σεζόν 6 ήττες για το πρωτάθλημα και 1 για το Κύπελλο.

Ο Αγώνας

Στο παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του τερματοφύλακα του ΝΟ Χίου, Αδαμάντιου Μαντή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους “πράσινους ” και προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό με τον Σμίθ. Ο Χατζηστεφάνου είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του ,όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.  Ο Αλεξίου ισοφάρισε για τον Πανιώνιο στην επόμενη φάση.

Το δεύτερο οκτάλεπτο έληξε 2-1 έπειτα από εύστοχο πέναλτι του Βέκκου.

Η κατάρρευση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έκανε το 2-2 με τον Χατζηστεφάνου , αλλά από εκεί και πέρα όλα πήγαν λάθος για το Τριφύλλι. Ο Πανιώνιος πέτυχε 3 γρήγορα γκολ και ξέφυγε.  Ο Κατσαγούνος μείωσε σε 5-3 άλλα η απάντηση ήταν γρήγορη από τους γηπεδούχους με γκολ του Γιαννόπουλου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος σκόραρε 6 γκολ έναντι 2 του Παναθηναϊκού διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 12-5

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες ξανά το Σάββατο 9/11 αυτή την φορά για το Πρωτάθλημα στο κολυμβητήριο Γουδί στις 7 για την 7η αγωνιστική. Οι “πράσινοι” αναζητούν την πρώτη τους νίκη στην σεζόν και ο αγώνας με τον Πανιώνιο είναι κομβικός.

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 12-5 (1-1, 1-0, 4-2, 6-2)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 1, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος 1, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 2, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 2, Παττακός, Βέκκος 4, Δήμου Δ. 2, Στάθας, Δούκας, Μπουζαλάς

Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου 2, Χριστοφορίδης, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος, Αθανασίου, Γκαράνης, Σμιθ 1, Κατσαγούνος 1, Σαλτέρης, Μοσχοβέλης, Παπαδημητρίου Αλ.