Kαλλιθέα- Παναθηναϊκός Β΄ 1-0: Πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα οι “πράσινοι”

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Καλλιθέα του Λεωνίδα Βόκολου (στο πρώτο ματς που έδωσε για το 2022), με τους παίκτες του Γιάννη Βονόρτα να γνωρίζουν την ήττα, στην αναμέτρηση που διεξήχθη για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Μανθάτης στο 2′, ύστερα από ασίστ του πρώην “πράσινου” Αντονί Μουνιέ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, αφού μόλις στο 2′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έβγαλε την σέντρα και ο Γιώργος Μανθάτης έβαλε την Καλλιθέα μπροστά στο σκορ.

Το “τριφύλλι” προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 13′, με τον Τσιριγώτη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Βοσνιάδη να διώχνει δύσκολα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά,  ώσπου στο 33΄ο δημιουργός του γκολ των γηπεδούχων έφτασε μία ανάσα από το να χριστεί σκόρερ, αφού με πολύ ωραίο σουτ “κρέμασε” τον Χριστογεώργο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του νεαρού γκολκίπερ.

Οι “πράσινοι” απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με μία εξίσου μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Σιδεράς σούταρε από πολύ καλή θέση ύστερα από στημένη φάση, με τον Βοσνιάδη να βρίσκει την μπάλα και να την στέλνει στο δοκάρι.

Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης ο σκόρερ του αγώνα αποχώρησε από το παιχνίδι, δίνοντας την θέση του στον Κωστίκα. Αυτό ήταν και το τελευταίο αξιοσημείωτο γεγονός που έλαβε χώρα στο πρώτο μέρος, με το γκολ του Μανθάτη να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προχώρησε και ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του αλλαγή, με τον νεαρό Φρόκου να παίρνει τη θέση του Καρβύνη.

Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι” ανέβασαν την απόδοσή τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν πολλές τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία. Συγκεκριμένα στο 77′ ο Ηλιάδης σούταρε εκτός περιοχής, με τον Βοσνιάδη να μπλοκάρει εύκολα. Δεκαεπτά λεπτά νωρίτερα η προσπάθεια του Μουνιέ είχε περάσει άουτ.

Η μεγαλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους έλαβε χώρα στο 90′ με τον Τσιριγώτη να σουτάρει δυνατά και τον Βοσνιάδη να αποκρούει ξανά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπιλάλ σούταρε άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιάννης Βονόρτας χρησιμοποίησε σαν αλλαγή  εκτός από τον Αιγύπτιο επιθετικό και τον Φρόκου,, δύο παίκτες που προέρχονται από την ομάδα της Κ19 του συλλόγου.

Έτσι το γκολ του Μανθάτη έμελλε να κρίνει το παιχνίδι, με το τελικό 1-0 υπέρ της Καλλιθέας να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Ντιμίτριους (68’ Νάτσης), Μπουλούλης, Σαντάνα (72’ Τσιντώνης), Μουνιέ (68′ Χασανμπέγκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης (42’ Κωστίκας).

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι (70’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (84’ Μπιλάλ), Καρβούνης (46’ Φρόκου), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης (70’ Τουρκοχωρίτης), Τσιριγώτης, Σαρδέλης (80’ Κούτσιας).