Καλαμάτα-Παναθηναϊκός Β’ 1-2: Πρώτη νίκη για το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός Β’ πέτυχε την πρώτη νίκη της σύντομης ιστορίας του, επικρατώντας με 2-1 της Καλαμάτας στη Μεσσήνη. Ο Αθανασακόπουλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 10′ και ο Κούτσιας 81′ οι σκόρερ της ιστορικής νίκης του Τριφυλλιού, με τους γηπεδούχους να έχουν ισοφαρίσει στο 56′ με πέναλτι του Λουκίνα.

Το ρόδι… έσπασε για τον Παναθηναϊκό Β’! Οι Πράσινοι μετά από δύο ήττες στα πρώτα ματς του πρωταθλήματος της Superleague 2, ήταν αισθητά βελτιωμένοι και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, περνώντας με το “διπλό” από το γήπεδο της Μεσσήνης.

Το Τριφύλλι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 10ο λεπτό του αγώνα με εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ του Αθανασακόπουλου. Ο Πατρινός χαφ, έστειλε τη μπάλα στο δεξί “γάμα” του Ταΐρη, πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο επίσημο τέρμα της νεοσύστατης ομάδας του Παναθηναϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 56′ πέναλτι του Λουκίνα. Λίγα λεπτά νωρίτερα, το Τριφύλλι είχε χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Σαρδέλη να αστοχεί προ κενής εστίας για το 0-2. Αντ’ αυτού, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση.

Μετά από ένα δεκάλεπτο στο οποίο η Καλαμάτα πίεσε για την ανατροπή, οι Πράσινοι ισορρόπησαν και πάλι το ματς και μεθοδικά με αντεπιθέσεις έψαξαν το δεύτερο γκολ.  Μάλιστα στο 66′ ο Αθανασακόπουλος κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον επόπτη να το ακυρώνει ως οφσάιντ, σε μία οριακή φάση.

Το 1-2 τελικά ήρθε στο 81′ σε μία γρήγορη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Αθανασακόπουλος βρήκε με κάθετη του Κούτσια και ο ποδοσφαιριστής του Τριφυλλιού με ψύχραιμο πλασέ σκόραρε δίνοντας το τρίποντο στους Πράσινους.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Μαβινγκά (45’ Μοζέρ), Παπατόλιος, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παυλίδης, Ματέους (67’ Αναστασόπουλος), Νάνι (66’ Φελίπε), Τάτος, Κόκκορης (77’ Τσαγκαλίδης), Λουκίνας (66’ Μαρκόβσκι).

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Βαγιανίδης, Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης (90’+1’ Ματσαδές), Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος (86’ Καρβούνης), Ηλιάδης, Μαραθωνίτης (71’ Κρυπαράκος), Σέχου (86’ Τσιριγώτης), Σαρδέλης (71’ Κούτσιας).