Κ19: Nίκησε με ανατροπή τον ΠΑΣ και παρέμεινε στην κορυφή

Την πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα υποδομών πέτυχε σήμερα (19/12) η Κ19 του Παναθηναϊκού, η οποία επικράτησε εντός έδρας με ανατροπή με 3-2 του ΠΑΣ Γιάννινα. Έτσι παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 6′, εκμεταλλευόμενοι το λάθος της άμυνας του “τριφυλλιού”.

Ωστόσο η απάντηση των παικτών του Βαγγέλη Σάμιου ΄ήταν άμεση, με τον Κυριόπουλο να ισοφαρίζει στο 18′ με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 35′ ο Καλοσκάμης έφτασε μία ανάσα από το 2-1, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα ήρθε δύο λεπτά αργότερα, με τον συνήθη ύποπτο Μπιλάλ να εκμεταλλεύεται την πάσα του Βολάκη και να δίνει το προβάδισμα στο “τριφύλλι”.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το έλεγχο, ενώ στο 75′ πήραν διαφορά ασφαλείας. Ο Αιγύπτιος φορ ήταν εύστοχος στην εκτέλεση πέναλτι γράφοντας το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το “τριφύλλι” θα μπορούσε να πετύχει ακόμη ένα γκολ αλλά το σουτ του Συμενωνίδη στο 83′ τράνταξε το δοκάρι. Αντ’ αυτού ο ΠΑΣ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 85′ μειώνοντας σε 3-2, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης (62′ Καμαρός), Παυλάκης, Καρνέσης, Χαχούλης (62′ Συμεωνίδης), Κωστόπουλος, Κυριόπουλος (75′ Νταμπίζας), Λιατίφης (32′ Καλοσκάμης), Μπιλάλ, Φρόκου, Βολάκης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος, Ρίζος, Γωγουβίτης, Ντόντης, Μπέλλος, Φερεντίνος, Τσίρης, Πάνος, Κύρκος, Γερονικολός.