Κ19: Επιστροφή στις νίκες και εδραίωση στην κορυφή

Η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Λαμίας και αποσπάστηκε στο +4 από τον δεύτερο Ατρόμητο. Οι Πράσινοι με γκολ του Νταμπίζα πέρασαν νικηφόρα από την Φθιώτιδα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά το 1-1 με τον ΟΦΗ.

Η Κ19 του Τριφυλλιού κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του ματς και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους γηπεδούχους φτάνοντας εύκολα στο τρίποντο της νίκης.

Ο Παναθηναϊκός έχασε αρκετές ευκαιρίες από το ξεκίνημα του ματς με τον Βολάκη (8′) και τον Φρόκου (9′) με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διατηρεί το 0-0. Οι Πράσινοι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά το δοκάρι σταμάτησε τον Νταμπίζα.

Ό,τι δεν κατάφερε στο 44′ ο επιθετικός του Τριφυλλιού , το πέτυχε στο 59′. Ο Νταμπίζας με σουτ στο “γάμα” του Τρόπουλου, άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, ενώ έξι λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να γράψει και το 0-2 αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Στο 78ο λεπτό, ο Χαχούλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αφήνοντας με 10 παίκτες τον Παναθηναϊκό, με την εικόνα του ματς να μην αλλάζει ωστόσο και τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν εύκολα το ματς.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τον δεύτερο Ατρόμητο, με τους Περιστεριώτες ωστόσο να έχουν δύο ματς λιγότερα.

Λαμία: Τρόπουλος, Δερματάς, Πέτρου, Κώστας, Τρούμπουλος, Κωστακόπουλος, Κοντονίκος, Αναγνωστόπουλος, Δαβής, Λαμπρόπουλος, Παπαλέξης.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης, Τσεβάς (72′ Κολόμπο), Χαχούλης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Τόρρα (46′ Καλοσκάμης), Φρόκου, Νταμπίζας (72′ Μπιλάλ), Κυριόπουλος (90′ Συμεωνίδης), Βολάκης (80′ Λιατίφης).