Κ17: Τεσσάρα στον Πανιώνιο και το σερί συνεχίζεται

Η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού επικράτησε με 4-2 του Πανιώνιου στο Κορωπί για την 21η αγωνιστική του αναπτυξιακού πρωταθλήματος της Superleague, φτάνοντας στην έκτη συνεχόμενη νίκη της. Σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν οι Τζαβίδας, Παυλάκης, Φρόκου και Μπιλάλ.

Οι “πράσινοι” στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν έπιασαν τα συνηθισμένα υψηλά στάνταρ απόδοσης. Αν και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Τζαβίδα στο 25′, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν “τούμπα” το ματς και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 1-2, με δύο γκολ του Χαϊκάλη.

Η εικόνα της ομάδας του Κώστα Φραντζέσκου βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, ιδιαίτερα μετά το 60ο λεπτό όταν ήρθε και η ισοφάριση σε 2-2 με τον Παυλάκη. Η συνέχεια του αγώνα ήταν… πράσινη, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 4-2 με γκολ του Φρόκου και του Μπιλάλ.

Με τη νίκη αυτή το Τριφύλλι έφτασε τους 42 βαθμούς και παρέμεινε στην δεύτερη θέση του Α’ ομίλου. Σε ότι αφορά τους διώκτες του για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στο Final 4, ο Ατρόμητος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 2-0 και παρέμεινε στους 36, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης που έχει 37 αγωνίζεται αύριο εκτός έδρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Νικολάου, Αρσενίου (46′ Μπιλάλ), Παυλάκης, Προδρομίτης (2′ Ζούγρας), Γωγουβίτης (60′ Πουλιάνος), Πορφυρόπουλος, Κρυπαράκος (80′ Φρόκου), Κωστόπουλος, Τζαβίδας, Δημοσθενιάδης (60′ Βολάκης), Στόιος

Πανιώνιος: Αυγερινός, Κοντομάνος, Πέτρου, Χριστοφιλόπουλος, Ζούλιας, Πρόι, Αργυρίου, Αντωνέας, Χαϊκάλης, Τσιουρής, Κακολύρης