Κ17: Επέστρεψε στις νίκες και έκλεισε την “ψαλίδα” από την ΑΕΚ

Η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού επικράτησε 3-0 του Πανιωνίου στο Κορωπί, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Με δύο γκολ του Νότα και ένα του Παπατριανταφύλλου, οι Πράσινοι πήραν το τρίποντο και μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο “Ένωση”.

Οι Έφηβοι του Τριφυλλιού δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Νότας άνοιξε το σκορ κάνοντας τα πράγματα ευκολότερα για τους γηπεδούχους. Δύο λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους οι Πράσινοι αλλά ο Ναλιτζής αστόχησε σε τετ α τετ. Μετά το ημίωρο του ματς, ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τον ρυθμό χάνοντας ευκαιρία με τον Νικολετόπουλο για το 2-0 στο 31′.

Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα “ασφαλείας” στο 49′ με γκολ του Παπατριανταφύλλου, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Ορμενάι και έγραψε το 2-0. Η Κ17 του Τριφυλλιού συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες παρά το υπέρ τους 2-0, με τον Νότα να καταφέρνει τελικά να σκοράρει -μετά από ασίστ του Σπαθάρη- ακόμη μία φορά λίγο πριν το τέλος του ματς για το τελικό 3-0.

Έτσι οι Πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν τα “στραβοπατήματα” της ΑΕΚ (ήττα 1-0 από τον Ατρόμητο) και του Ολυμπιακού (ήττα 2-1 από τον Απόλλωνα Σμύρνης) και μείωσαν στο -1 από τον Δικέφαλο που βρίσκεται στην κορυφή, ξεφεύγοντας παράλληλα 4 βαθμούς από τους Πειραιώτες.

Παναθηναϊκός: Μεμά, Κοκκάκης (70′ Κανάκης), Διαμάντης, Πιτσώτης, Φικάι, Νικολετόπουλος (70′ Κάτρης), Νότας, Παπατριανταφύλλου (60′ Λάζαρης), Ναλιτζής (75′ Βαγιαννίδης), Ορμενάι (60′ Σπαθάρης), Γεωργουλάκης

Πανιώνιος: Καλλιάρος, Βλαχάκης, Γλυνός, Μεταξάς, Ζιαμπάρας, Τσιμιδόπουλος, Ορφανός, Φιλιππούσης, Καμαρά, Μπεχράκης, Πασιάς.