Κ17: Ανατροπή στο 95′ με τον… συνήθη ύποπτο Καλοσκάμη!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΟΦΗ με 2-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας για την τέταρτη αγωνιστική της Superleague K17. Παρά το 0-1 των κρητικών, οι “πράσινοι” αρχικά ισοφάρισαν με τον Καλό και στο 95′ πήραν τη νίκη με γκολ του Καλοσκάμη.

Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Αποκορύφωμα ήταν το χαμένο πέναλτι του Βολάκη στο 22′, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει.

Το Τριφύλλι κατάφερε να σκοράρει στο 40ο λεπτό, ωστόσο ο επόπτης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Ο Κυριόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Νταμπίζα πριν καταλήξει στα δίχτυα, ωστόσο ο επόπτης έκρινε ότι ο φορ του Τριφυλλιού ήταν πίσω από τους αμυντικούς.

Παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ του Παναθηναϊκού, η ομάδα του ΟΦΗ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Σωμαράκης νίκησε με πέναλτι τον Παναγάκο και έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας των “πράσινων” νίκησε τον φορ των φιλοξενούμενων σε τετ α τετ κρατώντας το 0-1, μια φάση που θα αποδεικνυόταν εξόχως σημαντική για τη συνέχεια.

Παρότι τα λεπτά περνούσαν, τα παιδιά του Πέτρου Τασουνίδη δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ που θα τους έβαζε στη διεκδίκηση του ματς. Το τέρμα της ισοφάρισης ήρθε στο 77′ όταν ο Καλοσκάμης με εντυπωσιακό σόλο άφησε τη μπάλα στον Καλό ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.

Η… λύτρωση για τους “πράσινους” ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Καλοσκάμης σκόραρε για ακόμη μία αγωνιστική και έδωσε τη νίκη στο Τριφύλλι με 2-1. Έτσι, οι Έφηβοι του Τριφυλλιού έκαναν το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στην κορυφή.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Καμαρός (83′ Καπαματζιάν), Τσιάβος, Ζεϊμπέκης, Αλεβιζάκης, Ψύλλας (58′ Λιατίφης), Συμεωνίδης (83′ Παπανικολόπουλος), Κυριόπουλος (74′ Καλός), Βολάκης, Καλοσκάμης, Νταμπίζας (58′ Δήμος)