Κ15: Νίκη με… buzzer beater επί του Αστέρα Τρίπολης

Η ομάδα Κ15 του Παναθηναϊκού επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο “Γ. Καλαφάτης” για τη 18η αγωνιστική του αναπτυξιακού πρωταθλήματος της Superleague. Σκόρερ για τους “πράσινους” ήταν οι Καλοσκάμης και Γεωργουλάκης, με τον δεύτερο να δίνει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης τη νίκη στο Τριφύλλι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες στο ξεκίνημα. Ο Καλοσκάμης στο 17′ έδωσε το το προβάδισμα στην ομάδα του Θωμά Μαυρουδή, κεφαλαιοποιώντας την ανωτερότητα των “πράσινων”. Ωστόσο στο 26ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν από το “πουθενά”. Ένα λάθος από τον τερματοφύλακα του Τριφυλλιού έδωσε την ευκαιρία στους Αρκάδες να σκοράρουν. Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να “αδικείται” από το σκορ.

Το δεύτερο μέρος ήταν… πράσινο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το Τριφύλλι είχε  την υπεροχή, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να διαπεράσει την μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κλείστηκαν πίσω για να διατηρήσουν το αποτέλεσμα. Το γκολ της λύτρωσης ήρθε στο τελευταίο λεπτό με τον Γεωργουλάκη, παίκτη της Κ14, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή νωρίτερα, χαρίζοντας στους “πράσινους” μία πολύ σημαντική νίκη στο δρόμο για το Final 4 του πρωταθλήματος Κ15.

Μετά τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 37 βαθμούς και διατηρήθηκε στη 2η θέση, τέσσερις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Έναν βαθμό πίσω από το Τριφύλλι βρίσκεται ο Ατρόμητος ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ 1-0. Την επόμενη αγωνιστική οι “πράσινοι” φιλοξενούνται από τον Ολυμπιακό σε μία αναμέτρηση με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Η σύνθεση του Τριφυλλιού:

Παναθηναϊκός (Μαυρουδής): Μεμάς, Κοκκάκης, Δάμης, Πιτσώτης, Χασανάγκο, Παπατριανταφύλου, Καλοσκάμης, Σπαθάρης, Νότας, Διαμαντής, Τόμπρας.

Ως αλλαγή πέρασαν οι Γεωργουλάκης, Νικολετόπουλος και Κανάκης.