Κ15: Μεγάλο “διπλό” στη Θεσσαλονίκη!

Η ομάδα Κ15 του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-2 του Άρη στη Θεσσαλονίκη για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη. Σκόρερ για τους Πράσινους οι Γεωργόπουλος (13′, 17′) και Τσίγκας (68′).

Οι Παίδες του Τριφυλλιού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2 πριν το εικοσάλεπτο. Ο Γεωργόπουλος στο 13′ μετά από πάσα του Σώκου άνοιξε το σκορ στο ματς, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, πάλι ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε διπλασιάζοντας τα τέρματα του Τριφυλλιού αλλά και τα προσωπικά του.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ευτύχησαν να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο 29′ ο Χαρούπας εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και με σουτ μείωσε το σκορ, ενώ στο 35′ ο Σεβαστίδης ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά βρήκε το γκολ της νίκης στο 68ο λεπτό με τον Τσίγκα να μην αστοχεί σε τετ α τετ μετά από ασίστ του Τρίκατζη.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα Κ15 του Τριφυλλιού η οποία μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στη σεζόν, άρχισε να αποδίδει και επανήλθε σε τροχιά Final 4.

Άρης: Καλτσάς, Αθανασιάδης, Μαυρίδης (22′ Πρωτόγερος), Δεληγιάννης (60′ Σιταράς), Σεβαστίδης, Δάσκος, Σιλά Μαυρίδης (74′ Μαργκόνι), Καρυπίδης, Καραμανλής (74′ Βεριντιάνο), Βεργάς, Χατζηβασιλείου (22′ Χαρούπας).

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Μακρυπίδης, Κουτσουδάκης (37′ Μπούλμπασας), Βενάκης, Λατιφάι, Ζέκα, Γεωργόπουλος (69′ Θάνος), Μαρκεζίνης (40′ Τρίκατζης), Τσίγκας (69′ Μπόκος), Σώκος, Γερονικολόπουλος (40′ Χαντζάρας).